27 listopad 2019

Pamiętaj o rejestracji w Bazie Danych Odpadowych

fot. UM Grudziądz
Informujemy, że do końca roku podmioty są zobowiązane zarejestrować w bazie danych swoje produkty, opakowania oraz poinformować o gospodarce odpadami w swoim przedsiębiorstwie. 
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Podmioty, które do końca 2019 roku nie dokonają rejestracji w systemie teleinformatycznym BDO mogą liczyć się z trudnościami w prowadzeniu działalności, w związku z kolejnymi modułami Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Obowiązkiem rejestracji objęte są między innymi podmioty/jednostki, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności np. wytwarzają odpady inne niż komunalne, wprowadzają produkty  i opakowania na terytorium kraju, transportują odpady, czy prowadzą inne działalności związane z gospodarką odpadami. Mogą to być np. zakłady mechaniki pojazdowej, firmy budowlane,  salony kosmetyczne, Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Ewidencja odpadów i sprawozdawczość będzie się odbywała wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. W tym celu należy uzyskać wpis do Rejestru BDO.

Co z podmiotami/jednostkami, które nie dokonają wpisu do Rejestru BDO? 

Takie podmioty/jednostki mogą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli podmiot np. wytworzy odpady i nie będzie zarejestrowany w bazie BDO jako wytwarzający, nie będzie mógł przekazać tych odpadów odbierającemu. Nie będzie miał również możliwości wystawienia elektronicznej karty przekazania odpadów, a forma papierowa karty, która funkcjonuje obecnie, zostanie od 1 stycznia 2020 roku wycofana z przepisów ustawy o odpadach. Dlatego ważne jest, aby zarejestrować się do końca 2019 roku.

Informacje dotyczące podmiotów/jednostek zobowiązanych do dokonania wpisu do rejestru BDO lub zwolnionych z tego obowiązku, a także zakres działalności jakie podlegają wpisowi oraz szkolenia, instrukcje obsługi BDO, wnioski o wpis do rejestru oraz aktualizacyjne dostępne są na stronie internetowej: www.bdo.mos.gov.pl.

 

Wydział Środowiska

UM w Grudziądzu

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany