14 luty 2021

Poznań: strażacy apelują o terminowe czyszczenie kominów

zdjęcie: Poznań: strażacy apelują o terminowe czyszczenie kominów / pixabay/915444
O regularne przeglądy i terminowe czyszczenie kominów apelują wielkopolscy strażacy. Jak przekonują, pożar sadzy w kominie może mieć dramatyczne następstwa - właśnie w lutym takich pożarów jest szczególnie dużo.
REKLAMA

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt powiedział PAP, że pożary sadzy w kominie to od lat znaczący odsetek strażackich interwencji w regionie.

"W poprzedni weekend mieliśmy blisko 20 takich interwencji. W sytuacji, gdy pożar sadzy w kominie długo się rozwija, komin może ulec pęknięciu. Skutki mogą być dramatyczne – z pożarem dachu i domu włącznie. Nie jest wykluczone, że właśnie taka sytuacja mogła mieć miejsce na początku tygodnia w Międzychodzie, gdzie w pożarze budynku wielorodzinnego zginęły trzy osoby" – powiedział PAP Brandt.

Rzecznik podkreślił, że do powstania pożaru sadzy w kominie przyczynić się może stosowanie niewłaściwego opału lub palenie śmieci i tworzyw sztucznych. Dodał, że właściciele budynków niefrasobliwie podchodzą też do obowiązku regularnego czyszczenia kominów. Tymczasem prawo nakłada obowiązek czyszczenia przewodów kominowych nawet co kwartał, ponadto co roku wymagany jest wykonany przez kominiarza przegląd instalacji kominowej i wentylacyjnej.

"O czyszczeniu kominów bardzo często zapominamy i to właśnie widać w lutym. Sezon grzewczy rusza w październiku lub listopadzie, mijają 3-4 miesiące, nieczyszczone kominy zarastają sadzą. Stąd choć luty jest najkrótszym miesiącem w roku – właśnie teraz tych interwencji mamy najwięcej" – powiedział Brandt.

Rzecznik przypomniał też o instalacji w domu czy mieszkaniu czujek dymu i - w razie potrzeby - czujek tlenku węgla. Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, gdy nie ma jeszcze płomieni. Czujka tlenku węgla alarmuje w razie wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Koszt zakupu czujki to kilkadziesiąt do ponad stu złotych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
0.2°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2022-11-27 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 17:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 17:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany