.
14 sierpień 2020

Pamięci bohaterów 1920 roku

fot. nadesłane
„Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy” – tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą została odsłonięta dziś (14 sierpnia) przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Kolejną odsłonimy jutro (15 sierpnia) na budynku przedstawicielstwa Urzędu we Włocławku podczas wojewódzkich obchodów zwycięskiej bitwy. Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy, złożenia kwiatów i spotkania z Anną Kucharzewską
REKLAMA

W polskim kalendarzu jest wiele rocznic, o których powinniśmy pamiętać. Jedną z nich jest rocznica Cudu nad Wisłą, czyli bitwy warszawskiej - jednej z osiemnastu najważniejszych bitew w Europie. Jesteśmy winni walczącym wdzięczność za to, że bronili naszej wolności, suwerenności i tożsamości – mówi przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Tablice są wyrazem naszej pamięci o bohaterach: inteligencji, harcerzach, rolnikach, chłopach, duchownych, wszystkich tych,  którzy nie zawahali się sto lat temu, żeby pójść być może na śmierć. Ta świadomość była jedynie wówczas możliwa do zniesienia, kiedy przyświecał im promyk nadziei, że moje dzieci, moi wnukowie żyć będą w wolnej Polsce – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Tablica upamiętniająca bohaterów zwycięskiej bitwy z 1920 roku została odsłonięta dziś (14 sierpnia) przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na placu Teatralnym 2. W uroczystości wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, prezydent Torunia Michał Zaleski, biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, kombatantka Kazimiera Zańczuk oraz stuletnia mieszkanka Torunia, uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis Anna Kucharzewska. Wydarzenie poprzedziło złożenie kwiatów w Parku Pamięci w centrum miasta pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej.

Pamiątkowa tablica na budynku przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Bechiego 2 we Włocławku zostanie odsłonięta podczas wojewódzkich obchodów Cudu nad Wisłą jutro (15 sierpnia) około godziny 15 - po przemarszu z katedry ulicami miasta.

Uroczystości wojewódzkie

Obchody setnej rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczną się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły na placu Wolności we Włocławku. Następnie przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. W południe odprawiona zostanie msza święta, której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering. Z katedry ulicami miasta ruszy przemarsz, który zakończy się na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego. Na mieszkańców czekać tam będzie historyczne miasteczko z epoki z licznymi atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Na scenie z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpi Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna bydgoskiego Związku Harcerstwa Polskiego przedstawi inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in. okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka oraz wystawa plenerowa na placu Wolności, a także multimedialny pokaz świateł „Włocławscy bohaterowie 1920 roku” na fasadzie budynku Muzeum Etnograficznego przy ulicy Bulwary im. Marszałka Piłsudskiego 6 oraz premiera filmu „Zatrzymać Gaja! Bój o Włocławek 1920”. Więcej w naszym materiale.

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Wojna polsko-bolszewicka. Ostatni bastion”

Dziś, w przeddzień wojewódzkich obchodów setnej rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej, w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu odbędzie się ceremonia odsłonięcia pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, został zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w roku 1939. Odbudowę wsparł finansowo samorząd województwa. Więcej w naszym materiale.

W ubiegłym roku oficjalna delegacja województwa kujawsko-pomorskiego, pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego, złożyła oficjalną wizytę w hrabstwie Fife w Szkocji, gdzie uczestniczyła w uroczystościach związanych z odsłonięciem nagrobka generała Mikołaja Osikowskiego, bohatera wojny bolszewickiej, obrońcy Włocławka w 1920 roku. Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
7.2°C
wschód słońca: 05:41
zachód słońca: 19:47
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany