Jak dziecko może rozwijać się z książką? Kiedy będzie czas na pierwszą książkę?
Wpływ książek na rozwój językowy
Czytanie na głos rozwija słownictwo dziecka. Zanim samo nauczy się czytać, mowa oczywiście o czytaniu ma na głos przez rodzica. Później, kiedy samo już potrafi czytać, poprawia w ten sposób wymowę. Głośne czytanie pomaga dziecku zrozumieć strukturę języka. Ponadto kontakt od najwcześniejszych lat z tekstem pisanym stanowi ważne wsparcie w nauce czytania i pisania.
Pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka
Czytanie książek pomaga dzieciom w nauce wyrażania swoich emocji w sposób zdrowy i konstruktywny. Kiedy dziecko widzi, jak bohaterowie książek wyrażają swoje uczucia, może nauczyć się, jak rozmawiać o swoich emocjach w życiu codziennym. Co więcej, poświęcając się lekturze książki, dzieci uczą się empatii i zrozumienia od książkowych bohaterów. Odkrywają różne punkty widzenia za sprawą postaci.
Rozwój poznawczy i społeczny
Książki dostarczają wiedzy o świecie, ucząc nowych faktów i koncepcji w przystępny sposób. Kiedy są ilustrowane, mają dodatkowy wpływ na rozwój wyobraźni i kreatywności. Jako rodzic pamiętaj, że wspólne czytanie z dzieckiem buduje więzi i uczy współpracy. Jeśli chodzi o kwestie społeczne, książki poruszające tematy przyjaźni, konfliktów czy wartości uczą, jak radzić sobie w relacjach międzyludzkich.
Czytanie jako nauka koncentracji
Regularne czytanie książek pozwala poprawić zdolność skupienia uwagi na dłużej. Ponadto dziecko uczy się cierpliwości podczas śledzenia fabuły oraz oczekiwania na rozwój wydarzeń. Warto wspomnieć, że podczas czytania lub słuchania tego, jak rodzic czyta, dziecko stara się zapamiętać kluczowe informacje, postacie i wydarzenia. Rozwój pamięci roboczej i koncentracji. Kiedy książka staje się bardziej złożona, dziecko musi zwracać uwagę na szczegóły, aby lepiej zrozumieć fabułę i przewidywać, co może się zdarzyć.
Kiedy wprowadzić książki do życia dziecka?
Pierwsze książeczki można wprowadzić już w pierwszych tygodniach życia malucha!
1. Właściwie już noworodki reagują na głos rodzica.
2. W wieku 3-6 miesięcy dziecko zaczyna zauważać obrazki, dlatego warto sięgnąć po książeczki kontrastowe.
3. Gdy dziecko osiągnie 6-12 miesięcy możesz nabyć książeczki z miękkimi, szeleszczącymi stronami lub te wykonane z tkanin czy tworzyw wodoodpornych będą atrakcyjne dla dziecka.
4. W wieku 1-3 lat możesz wręczyć dziecku książki z prostymi tekstami, kolorowymi obrazkami. Pożądane są także wszelkie interaktywne książki. Z takich książeczek dzieci uczą się nazw przedmiotów, zwierząt, kolorów i kształtów
5. Dzieci w wieku 3-6 lat mogą same zacząć czytać i samodzielnie wybierać lektury. Dziecko zaczyna rozumieć bardziej złożone historie. Warto czytać baśnie, opowiadania i książki edukacyjne.
Musisz pamiętać, że wcześniej dziecko ma kontakt z książkami, tym łatwiej wykształci się w nim nawyk czytania, a nawet miłość do literatury.