reklama
27 listopad 2024

CEPEX - największe od lat ćwiczenia antyterrorystyczne, m.in. z udziałem wojska

zdjęcie: CEPEX - największe od lat ćwiczenia antyterrorystyczne, m.in. z udziałem wojska / v50417546
v50417546
Kilkaset osób – m.in. policjantów, żołnierzy wojsk specjalnych, strażników granicznych i strażaków – zaangażowano w antyterrorystyczne ćwiczenia pod kryptonimem CEPEX 2024. To największe od lat tego typu działania w woj. śląskim, których celem jest skoordynowanie służb MSWiA i wojska w sytuacji zagrożenia.
REKLAMA

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach w środ służby ćwiczyły działania na wypadek lądowania uprowadzonego samolotu. W czwartek uczestnicy CEPEX przeniosą się na Stadion Śląski w Chorzowie. W ćwiczeniach biorą udział m.in. policja, Państwowa Straż Pożarna, Śląski Urząd Wojewódzki, ABW, CBŚP, wojskowe jednostki specjalne, Straż Graniczna oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Wojewoda śląski Marek Wójcik powiedział podczas zorganizowanego na lotnisku briefingu, że w środowych ćwiczeniach uczestniczyło 19 podmiotów, a w przygotowaniach do CEPEX - aż 26. „Podstawowym celem jest przećwiczenie i sprawdzenie w praktyce zdolności współpracy pomiędzy różnego rodzaju służbami i instytucjami” - powiedział Wójcik. Jak zaznaczył, po raz pierwszej na taką skalę jest sprawdzana współpraca służb podlegającym MSWiA oraz wojska. Wojewoda zwrócił uwagę, że zarówno lotnisko, jak i stadion to bardzo ważne obiekty infrastruktury, która mogłaby zostać w przyszłości narażona na ataki terrorystyczne.

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Radosław Kacprzak potwierdził, że to pierwsze od wielu lat tak duże wspólne ćwiczenia z udziałem wojska. „Przede wszystkim, opierając się na ustawie o działaniach antyterrorystycznych, chcemy sprawdzić, jak ta procedura współdziałania w sytuacji kryzysowej zafunkcjonuje pomiędzy policją, służbami ratunkowymi i jednostkami wojskowymi" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że w takich sytuacjach kluczowa jest komunikacja pomiędzy służbami i łączność podczas działań, chodzi o to, by służby dobrze się rozumiały.

Szef Sztabu Komponentu Wojsk Specjalnych płk Krzysztof Banaszek wskazał, że pododdziały tego rodzaju Sił Zbrojnych wspierają działania antyterrorystyczne policji. Jak dodał, najważniejsze wnioski z ćwiczeń zostaną przełożone na rekomendacje, co należy poprawić we współdziałaniu antyterrorystycznym. W woj. śląskim są dwie jednostki Wojsk Specjalnych – w Lublińcu (Jednostka Wojskowa Komandosów) i Gliwicach (Jednostka Wojskowa AGAT). "Na dzień dzisiejszy kluczowe zadania to wsparcie systemu rozpoznania środków chemicznych, biologicznych i radioaktywnych. Dodatkowo wspieramy pododdziały policji w ramach zabezpieczenia medycznego oraz pozostajemy w gotowości do ciężkiego szturmu w oparciu o pojazdy opancerzone" - opisał pułkownik.

Natomiast nadbryg. Wojciech Kruczek szef śląskiej straży pożarnej przypomniał, że strażacy systematycznie co dwa lata w Pyrzowicach prowadzą ćwiczenia w ramach akcji "Samolot", w której uczestniczą zastępy z ponad 10 powiatów, współpracując ze lotniczą służbą ratowiniczo-gaśniczą.

Zastępca komendanta śląskiego oddziału Straży Granicznej płk Adam Kurek przypomniał, że SG stale dba o bezpieczeństwo na lotnisku, ma specjalistyczne zespoły, m.in. pirotechniczne, a także pododdział przygotowany do działań bojowych i w sytuacji zagrożenia jest pierwszą służbą, która przystępuje do działań, później wspierając inne siły.

"Myślę, że ćwiczenia o takiej skali, w które zaangażowane są również służby wojskowe, jednostki specjalne, ma jeszcze bardziej podkreślić, jak ważna ta infrastruktura jest dla państwa” - podkreślił prezes zarządzającego podkatowickim portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik. Ocenił, że z każdym rokiem poprawia się jakość współpracy ze służbami. Zwrócił uwagę, że lotnisko jest obiektem infrastruktury krytycznej, ważnym nie tylko ze względu na obsługę pasażerów i przewóz towarów, ale również z punktu widzenia obronności kraju.

Zgodnie z założeniami środowych ćwiczeń, ABW przekazała informację o uprowadzeniu samolotu, który awaryjnie ląduje na płycie lotniska. Rozpoczynają się negocjacje z terrorystami, którzy przedstawiają swoje żądania. Powstaje centrum dowodzenia, wyznaczony jest kierujący działaniami antyterrorystycznymi i dowódcy poszczególnych służb, którzy kierują działaniami. Negocjacje kończą się niepowodzeniem, konieczny jest szturm antyterrorystów. Ze względów logistycznych ćwiczenia CEPEX co prawda rozłożono na dwa dni, ale ich scenariusz zakłada, że działania antyterrorystyczne są prowadzone równocześnie na lotnisku i stadionie – mówił insp. Kacprzak.(PAP)

kon/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
0.5°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-12-12 17:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 20:00
miejsce
Pub Czarny Krążek, Grudziądz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 15:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany