OHP drugą szansą - rusza nabór kandydatów
Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego – w tym szczególne działania skierowane są do młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.
Adresatem działań OHP jest młodzież zaniedbana, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodząca ze środowisk niedostosowanych społecznie, w dużej części patologicznych, czasem kryminogennych, mająca trudności w szkole.
Placówki OHP w mniejszym lub większym stopniu mają charakter placówek otwartych – realizują zadania na rzecz miejscowej społeczności, przy współpracy i współdziałaniu z lokalnymi władzami samorządowymi, pracodawcami, stowarzyszeniami i fundacjami działającymi na określonym terenie.
Młodzież kierowana jest do placówek OHP przez kuratorów, poradnie pedagogiczno-psychologiczne, ośrodki pomocy społecznej, pogotowia opiekuńcze, sądy dla nieletnich, policję i domy dziecka. Młodzi ludzie, którzy są w najtrudniejszej sytuacji rodzinnej i materialnej mają zagwarantowane w tych placówkach bezpłatne miejsca w internacie i pełne wyżywienie.
Na terenie Grudziądza zadania te wypełnia Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP z siedzibą na ul Parkowej 18, który ma charakter ponadpowiatowy. Każdy uczeń w wieku 15-18 lat, który ma problemy z ukończeniem gimnazjum- kłopoty w nauce bądź nie realizuje obowiązku szkolnego może zostać przyjęty do Ośrodka. Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Uczestnik Ośrodka uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy albo zdobywa kwalifikacje zawodowe w ramach formy pozaszkolnej, którą jest Rzemieślnicza Nauka Zawodu. Kształcenie ogólne jest realizowane w Zespole Szkół Nr 1 w Grudziądzu. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych ( rzemieślników) lub też w specjalistycznych warsztatach na terenie Ośrodka. Absolwent OHP otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, a po zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego – tytuł zawodowy lub zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę zawartych pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP – na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Zgodnie z tym uczestnicy OHP otrzymują wynagrodzenie za czas pracy i nauki, korzystają z przysługujących im świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego zaliczany jest im do stażu pracy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z oferty Ośrodka. Zapewniamy bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w internacie, umowy o pracę, za które uczestnik dostaje wynagrodzenie, miejsca praktyk w wybranym zawodzie, szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w ramach świetlicy środowiskowej, pracownię komputerową, siłownię.