19 październik 2020

Badanie: ponad 60 proc. Polaków ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy niż przed pandemią

fot. PAP
61 proc. Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy niż przed pandemią - wynika z badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFIA) i Katedry Badań Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej.
REKLAMA

Jak dodano, Polacy w czasie pandemii ucierpieli nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFIA) wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w czterech krajach: Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania.

"Polacy ucierpieli nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy w czasie pandemii, wziąwszy pod uwagę uzyskiwane dochody i zdolność regulowania zobowiązań. Jednak aż 61 proc. uważa, że ma obecnie tyle samo (57 proc.) lub więcej pieniędzy (4), niż przed pandemią" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Z badań wynika, że krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy. Blisko połowa respondentów z tego kraju zadeklarowała, że ich dochody zmalały (średnio o 37 proc.). Najczęściej wskazywali oni również, że w wyniku pandemii trudniej im jest regulować bieżące zobowiązania finansowe (38 proc.).

"Może to mieć związek z wyjątkowo dużym kryzysem, jaki dotknął Włochy zwłaszcza na początku pandemii - na tle innych krajów sytuacja we Włoszech jeśli chodzi o służbę zdrowia i stan gospodarki była dramatyczna. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce podobnie jak we Włoszech, głównym powodem zmniejszenia dochodów była utrata pracy (16 proc.) lub obniżona pensja (40 proc., u Włochów 43 proc.)" - powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes IZFIA Małgorzata Rusewicz.

Sytuacja Niemców i Czechów - jak wynika z badania - jest nieco lepsza, niecałe 30 proc. stwierdziło, że w związku z pandemią obecnie ich dochody osobiste nie zmalały.

Badanie przeprowadzono w sierpniu i we wrześniu 2020 r. metodą CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany