Inne artykuł sponsorowany
5 maj 2016

Dobra logistyka gwarancją dostępności leków

Profesjonalny serwis logistyczny to fundament zapewniający nie tylko sprawną dystrybucję produktów do aptek, ale przede wszystkim dostępność leków dla pacjentów. „Efektywny system pozwala skrócić czas oczekiwania na leki do minimum” – mówi Marcin Majchrzak, wiceprezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
Ostatnie badania Harvard Business Review* pokazały, że o atrakcyjności apteki przesądza w główniej mierze dostępność leków. Współcześni zabiegani pacjenci bardzo cenią sobie komfort zakupu „tu i teraz”, podczas jednej wizyty w aptece. PGF zdaje sobie sprawę, że dostępność lekarstw jest najważniejsza, dlatego nie tylko posiada najszerszą ofertę 29 000 leków i produktów medycznych, ale przede wszystkim doradza farmaceutom jak dopasować asortyment apteki, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby polskich pacjentów.

 „Dla naszych partnerów jesteśmy wiarygodnym dostawcą i usługodawcą. Samo dostarczanie produktów to za mało, obserwujemy zmieniający się rynek, ponieważ dziś apteka musi walczyć o klienta, nieustannie poszerzamy zakres działań wspierających aptekarzy” – podkreśla wiceprezes PGF.

Na polskim rynku farmaceutycznym jest ponad 29 tysięcy produktów, jednak większość aptek może pomieścić w swoim magazynie najwyżej 8 tysięcy pozycji. Niezwykle istotna jest wiedza pozwalająca na trafne oszacowanie popytu i właściwy wybór produktów. PGF udostępnia partnerom wsparcie w postaci skutecznych narzędzi i wiedzy eksperckiej, w tym takie innowacyjne aplikacje jak zarządzanie kategorią czy optymalizacja magazynu. To rozwiązania pozwalające na realizację oczekiwań pacjentów, gwarantujące aptekom odpowiednie budowanie oferty (dobór produktów i ilości poszczególnych pozycji).

Skuteczny serwis logistyczny PGF opiera się na sprawnej dystrybucji oraz zautomatyzowanym systemie, który samodzielnie weryfikuje i dzieli zamówienia w zależności od tego z jakiego magazynu mają być realizowane. Zamówienia złożone przez farmaceutów trafiają do automatycznego pakowania, dzięki czemu skompletowanie przesyłki zajmuje zaledwie kilka minut. Wiele pozycji wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania i takie produkty dokładane są osobno. Wydajny system to ważne ogniwo w systemie logistycznym.

PGF posiada łącznie 14 magazynów: centralny – realizujący duże zamówienia pakietowe – zlokalizowany w Łodzi oraz 13 regionalnych w całej Polsce. Dysponuje powierzchnią magazynową wynoszącą 70 tys. m2 i flotą liczącą kilkaset pojazdów. Dzięki temu większość potrzebnych leków jest dostępnych „od ręki” i niezwłocznie dostarczanych do aptek.

„Gdy farmaceuta nie ma potrzebnego leku na stanie, najważniejsza jest szybka reakcja. Mamy bardzo sprawny system realizacji zamówień i tak umiejscowione centra logistyczne, żeby czas oczekiwania na lek był jak najkrótszy. Wszystkie nasze magazyny położone są nie dalej niż w promieniu 120 kilometrów od aptek” – wyjaśnia Marcin Majchrzak.

Obecnie większość aptek funkcjonuje w systemie 2 dostaw dziennie – w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Dzięki doskonałej logistyce oraz dobrze zorganizowanej flocie transportowej PGF dociera do aptek w całej Polsce, realizując ponad 20 tysięcy zamówień dziennie. Zautomatyzowany system dystrybucji gwarantuje terminową realizację, nie przekraczającą 24 godzin. Odpowiednie zaopatrzenie i szybkie działanie to dwa główne czynniki rzutujące na sprawną obsługę aptek.

PGF przestrzega również zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, czyli ściśle określonych norm dotyczących przechowywania i transportu leków. W trosce o pacjentów Polska Grupa Farmaceutyczna wdrożyła dodatkowo specjalny system kontroli dla leków „wrażliwych”, wymagających zimnego łańcucha dostaw. Są one bardzo precyzyjnie monitorowane na każdym etapie: od momentu przyjęcia zamówienia, do dostarczenia do apteki. 

„Profesjonalny serwis logistyczny to nie tylko przewożenie towarów z punktu A do punktu B, to także zapewnienie dostępności leków. I to jest najważniejsze, co możemy zaoferować klientom” – podsumowuje wiceprezes Majchrzak.

* Badanie zrealizowane w pierwszym kwartale 2016 roku na reprezentatywnej próbie 500 osób przez Harvard Business Review we współpracy z Polską Grupą Farmaceutyczną.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
11730
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany