23 październik 2020

Prezydent: szpital na PGE Narodowym to zabezpieczenie, jeśli pandemia będzie się nadal szybko rozwijać

fot. PAP
Szpital tymczasowy na PGE Narodowym ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia rozwijała się bardzo szybko i brakowało miejsc w szpitalach; będzie mógł przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda, który złożył wizytę na PGE Narodowym.
REKLAMA

Według Dudy budowa szpitala tymczasowego jest już bardzo zaawansowana i jest ona elementem realizacji rządowej strategii walki z koronawirusem.

Prezydent dziękował m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi, że "w tak szybkim tempie to zadanie realizują". "Zadanie, które było wcześniej koncepcyjnie przygotowane; zadanie które było przewidywane jako ratunkowe do wykonania, ale dziś, jak widać, przyszedł taki czas, że w związku z niestety rozszerzająca się pandemią koronawirusa ono jest w realizacji" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym jest "inwestycją zabezpieczającą". "Chcę podkreślić jedno - to jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, bardzo zdecydowany, gdyby brakowało miejsc w szpitalach dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy tutaj, w Warszawie na Stadionie Narodowym, oczywiście będzie uruchomiony" - oświadczył. Zaznaczył, że - jeśli będzie taka potrzeba - szpital będzie mógł przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu.

Prezydent zaznaczył, że "będą także i inne szpitale, które w tej chwili są przygotowywane w całej Polsce, w każdym województwie". Dziękował również wojewodom i prezydentom miast "za przychylność". "Tak, jak tutaj w Warszawie, działanie rządu spotkało się ze wsparciem prezydenta Warszawy pana Rafała Trzaskowskiego" - powiedział Duda. Dodał, że współdziałanie pomiędzy władzami lokalnymi i rządowymi to jedyna droga, by walka z epidemią zakończyła się sukcesem.

Duda podkreślił, że poza opieką zdrowotną nad chorymi trzeba też ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, a więc przede wszystkim przestrzegać zasad sanitarnych.

Wskazał na konieczność noszenie maseczek, a także "w miarę możliwości i konieczności" także rękawiczek. "Polecam nosić je nie tylko w miejscach publicznych, ale także w sytuacjach bardziej prywatnych, ze znajomymi. Naprawdę warto tych maseczek używać. Nie jest to może komfortowe, ale z całą pewnością bezpieczniejsze dla zdrowia" - powiedział.

Ze szczególnym apelem zwrócił się do ludzi młodych. "Chciałbym, abyście pamiętali, że macie rodziców, czasem już w wieku senioralnym macie dziadków" - mówił. Wzywał wszystkich, chronić seniorów "ponad wszystko". "Pomagajmy, dostarczajmy im pożywienie, zachęcajmy do tego, by pozostali w domu" - mówił prezydent.

Duda zaapelował też, by w miarę możliwości ograniczyć wizyty na cmentarzach i spotkania rodzinne w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

"To bardzo ważne, abyśmy po tych dniach, na skutek przemieszczania się, wzajemnych kontaktów, nie mieli intensyfikacji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności, naszego rozsądku" - podkreślił prezydent. Dodał, że "to na pewnie nie będzie miłe", że nie będzie można stanąć razem przy grobie najbliższych. "Ale weźmy pod uwagę wyjątkowość sytuacji, z którą mamy do czynienia" - podkreślał.

Zaznaczył, że on sam też zamierza ograniczyć tegoroczne wizyty na cmentarzach. "Z żoną podjęliśmy decyzję, że zrezygnujemy przynajmniej z części naszego zwyczajowego odwiedzania grobów rodzinnych, które mieliśmy zawsze. Części miejsc nie odwiedzimy na razie, część może odwiedzimy później" - powiedział.

Prezydent mówił, że trzeba rozłożyć te odwiedziny w czasie, może na kilka tygodni, by zmniejszyć zatłoczenie na cmentarzach i zachować możliwość utrzymania dystansu społecznego, a tym samym ograniczania rozprzestrzeniania się konronawirusa.

Duda przypomniał, że w czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się debata z przedstawicielami rządu, m.in. szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. "Dyskutowaliśmy na temat strategii, którą w tej chwili wdrażamy, którą ogłasza premier Mateusz Morawiecki. Jestem przekonany, że jest to strategia dobra, właściwa na ten trudny czas. Dziękuję, że została zawczasu przygotowana" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że bardzo ważne jest, by także polska gospodarka przetrwała epidemię w jak najlepszym stanie. "To wymaga bardzo spokojnego, rozsianego, ostrożnego podejścia, ale zarazem bez paniki, a przede wszystkim racjonalnie i o tę racjonalność bardzo państwa proszę" - powiedział.

Wyraził nadzieję, że dzięki takim solidarnym działaniom uda się na tyle zapanować nad pandemią, że nie będzie potrzeby wykorzystania miejsc w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym.

Duda dodał, że "państwo polskie działa w sposób spójny", a przygotowania do dostosowania Stadionu Narodowego do potrzeb medycznych zostały skonsultowane ze specjalistami.

Prezes spółki zarządzającej stadionem PGE Narodowy Włodzimierz Dola przekonywał, że inwestycja budowy stadionu była "w 100 proc. trafiona", a decyzje strategiczne wtedy podjęte sprawiły, że ta infrastruktura jest gotowa do przyjęcia dodatkowych zadań.

Dziękował też kadrze zarządzającej i z innych struktur szpitala MSWiA i struktur rządowych; podkreślał, że dzięki nim przystosowanie stadionu do nowej funkcji jest możliwe. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ostatecznie stadion nie będzie jej pełnić.

Według założeń, w pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym będzie 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Wiktoria Nicałek

mzk/ wni/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany