Grudziądzka majówka

fot. UM Grudziądz
Początek maja upłynie w naszym mieście pod znakiem uroczystości patriotycznych. Nie zabraknie również imprez sportowych i koncertów, a nawet rodzinnego pikniku. Zachęcamy wszystkich do przybycia i udziału w imprezach.
REKLAMA

Rozpoczniemy 1 Maja Półmaratonem Śladami Bronka Malinowskiego Grudziądz / Rulewo, który o godz. 11.00 wystartuje ze Stadionu Centralnego im. Bronisława Malinowskiego. Bieg zakończy się wręczeniem nagród, które będzie miało miejsce od godz. 14.00 w Parku przed Hanza Pałac w Rulewie. W ten sposób uczcimy 18. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

2 Maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz chętni mieszkańcy wezmą udział w Biało-Czerwonym Marszu z Flagą Narodową do Rynku. Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Plantach przy Alei 23 Stycznia, przed gmachem Starostwa Powiatowego, gdzie na godz. 11.30 zaplanowano zbiórkę uczestników. Jego celem będzie Rynek. Na ten dzień zaplanowano też Rodzinny Piknik Patriotyczny w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego (godz. 15.00), z udziałem Grudziądzkiej Orkiestry Dętej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Lubawy. Przewidziano też inne atrakcje dla dzieci i całych rodzin.

3 Maja przypada 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia uroczystości rozpoczną się już o godz. 9:45, od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości, skąd uczestnicy udadzą się bezpośrednio do Bazyliki Kolegiackiej (Fary), gdzie o godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny. Z kolei na godz. 11.00 na Rynku zaplanowany został występ artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 15, a o godz. 11.15 pod pomnikiem Żołnierza Polskiego odbędzie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. O godz. 12.00 rozpocznie się też dzień otwarty Fortu Wielka Księża Góra na ul. Droga Graniczna.

W uroczystościach, które odbędą się 2 i 3 Maja, oprócz przedstawicieli władz samorządowych weźmie też udział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józefa Ramlau. Nie zabraknie też przedstawicieli środowisk kombatanckich i patriotycznych. Liczymy też na udział sporej części mieszkańców Grudziądza, do którego już teraz zachęcamy i serdecznie zapraszamy.

Imprezy, wraz z którymi powitamy kolejny wiosenny miesiąc, spowodują też niestety pewne utrudnienia komunikacyjne. W związku z tym warto wiedzieć, że 1 maja, w godzinach od 10.30 do 11:30, w związku z organizacją 8. Półmaratonu Grudziądz-Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego, dojdzie do wstrzymania ruchu tramwajowego. Możliwe są też opóźnienia w kursowaniu autobusów, wynikające z zaplanowania trasy przez centrum naszego miasta.

Ruch tramwajowy zostanie też wstrzymany 2 maja od godz. 12.10 oraz 3 maja w godzinach od 10.50 do 12.30. Informacja ta dotyczy rejonu Al. 23 Stycznia, Plant i Rynku Głównego. W związku z obchodami Dnia Flagi oraz Święta Narodowego 3 Maja w podanych godzinach (aż do zakończenia uroczystości) zostanie tam wstrzymany ruch tramwajowy. W związku z przejściem przez Planty pochodu z flagą narodową (2 maja) możliwe są też opóźnienia w kursowaniu autobusów. Prosimy o śledzenie informacji i uwzględnienie utrudnień podczas planowanych przejazdów.

Informujemy też, że 1 maja 2022 r. w godz. 11:00 – 14:00 zmianie ulegnie stała organizacji ruchu w ciągu drogi krajowej nr 16 na odcinku od miejscowości Grudziądz do skrzyżowania z DK 91, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 272 na odcinku od miejscowości Dolna Grupa do miejscowości Piła Młyn oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 391 na odcinku od miejscowości Piła Młyn do miejscowości Rulewo, w związku z VIII Półmaratonem „Śladami Bronka Malinowskiego”.

Ponadto, od godz. 10:30 do godz. 11:30, z ruchu wyłączone zostaną skrzyżowania ulic: Piłsudskiego - Mickiewicza, Piłsudskiego – Mikołaja z Ryńska, Mikołaja z Ryńska – Kochanowskiego, Kochanowskiego – Derdowskiego, Derdowskiego – Piłsudskiego, Sikorskiego – Sienkiewicza, Sienkiewicza- Mickiewicza, Piłsudskiego- Al. 23 Stycznia, Portowa – Gdyńska (Most na Wiśle) w granicach administracyjnych miasta Grudziądza.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
22.1°C
wschód słońca: 04:37
zachód słońca: 20:44
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2022-05-20 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-22 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Amuza Bistro, Grudziądz, Szosa...
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-01 18:30
miejsce
Dziedziniec Muzem im. ks.dr....
wstęp biletowany