Komunikacja / Transport artykuł sponsorowany
20 luty 2020

Jak efektywnie kontrolować czas pracy kierowców?

fot. nadesłane
Prowadzenie pojazdów wymaga doskonałej koncentracji. Jest to szczególnie ważne przy pracy kierowców zawodowych, którzy spędzają za kierownicą całe dnie. Właśnie z tego powodu wprowadzone zostały ścisłe przepisy i obostrzenia dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców zawodowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ ich koncentracja ma realny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Monitorowanie floty, czyli skuteczna kontrola pracy kierowców zawodowych

Zawodowy kierowca zobowiązany jest do przestrzegania norm czasu pracy oraz jazdy, a także zachowania odpowiednich okresów odpoczynku. Respektowanie przepisów regulujących te wartości (Rozp. 561/2006 oraz Ustawa o czasie pracy kierowców) pozwala na zapewnienie odpowiedniego balansu pomiędzy czasem pracy, a czasem odpoczynku. Tachograf cyfrowy jest urządzeniem, umożliwiającym zapis czasu pracy kierowcy oraz przebytej drogi.

Możliwe jest rejestrowanie czterech rodzajów aktywności:

  • zdarzenie jazdy (prowadzenie pojazdu),
  • inna praca (wszelkie inne czynności stanowiące pracę nie będące prowadzeniem pojazdu),
  • okresy gotowości (m.in. czas spędzony na miejscu obok kierowcy, gdy pojazd jest w ruchu),
  • odpoczynek.

Tachograf cyfrowy może być połączony i zintegrowany z systemami monitoringu floty. Takie rozwiązanie pozwalają na bardziej efektywne kontrolowanie czasu pracy kierowcy.

Ile czasu kierowca zawodowy może spędzić za kółkiem?

Czas, który kierowca spędza za kółkiem powinien być ściśle monitorowany i nie może przekraczać określonych norm. Możemy tu wyróżnić normę dzienną i tygodniową. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 9 godzin, jednak może on zostać wydłużony do nie więcej niż 10 godzin - maksymalnie dwa razy w tygodniu. Z kolei w tygodniu pracy kierowca zawodowy nie może przekroczyć 56 godzin jazdy, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni zdarzenie jazdy nie powinno wynosić więcej niż 90 godzin.

Odpoczynek kierowcy, czyli zachowanie zdrowego balansu pomiędzy relaksem i pracą

Na każde 4,5 godziny jazdy, kierowcy przypada 45 minut odpoczynku. Zawodowy kierowca musi odpoczywać wystarczającą ilość godzin, ponieważ jego praca wymaga doskonałej koncentracji. Z tego powodu tak ważny jest odpowiedni balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Chcąc dowiedzieć się więcej o monitorowaniu floty, odwiedź ten adres OCRK.pl.


Jeśli chcesz przeczytać więcej, o tym jak ważny jest czas pracy kierowcy, koniecznie sprawdź System monitorowania floty: dlaczego kontrolowanie czasu pracy kierowców leży w gestii przedsiębiorcy transportowego.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany