Kolejne inteligentne przejście dla pieszych

fot. UM Grudziądz
30 września otworzono na nowo przejście dla pieszych na ulicy Al. 23 Stycznia. To druga tego typu zebra w Grudziądzu. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców. 
REKLAMA

Na prośbę mieszkańców Grudziądza dzisiejszego ranka uruchomiono inteligentne przejście dla pieszych na ulicy Al. 23 Stycznia. „Dzisiaj otwieramy bezpieczne i inteligentne przejście. Takie, które będzie służyło mieszkańcom. Jest skrótem, dojściem do terenów spacerowych. Jednocześnie wyłączamy możliwość przejazdu przez promenadę z uwagi na oczekiwania mieszkańców. Jest to trakt typowo pieszy, gdzie spacerują osoby starsze, ale przede wszystkim dzieci.” – mówi Prezydent Maciej Glamowski. Uspokaja także – „W przyszłości dojazd do Starostwa będzie od ulicy Sienkiewicza i Curie-Skłodowskiej”.

Przejście dla pieszych na ulicy Al. Stycznia 23 wyposażone jest w specjalny detektor, który uruchamia zatopione w asfalcie światła w momencie, gdy ktoś zbliży się do krawędzi jezdni - „Jest to bardzo nowoczesne przejście, a co najważniejsze bardzo bezpieczne. Czujniki są wzbudzane poprzez dochodzenie pieszego do przejścia. Kierowca już z daleka widzi i dostaje sygnał, że pieszy jest w obszarze, dzięki czemu może wcześniej reagować.” – zapewnia Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk.

Urządzenie posiada również zsynchronizowany system świateł, zaprojektowany z myślą o zwiększeniu widoczności pieszych na przejściu. System świateł informuje kierowcę o pieszym na przejściu, gdy ten znajduje się w dużej odległości od przejścia. Umożliwia to kierowcy dostosowanie prędkości pojazdu, tak aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez przejście.

Zamontowane czujniki identyfikują pieszego i uaktywniają system świateł w momencie gdy pieszy zbliża się do przejścia. System jest skuteczną alternatywą dla klasycznych przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Dzięki wczesnemu ostrzeganiu, kierowcy szybciej zauważają sygnały świetlne.

Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na odcinku 20 metrów przed przejściem dla pieszych, na całej szerokości pasów ruchu wykonane zostało uszorstnienie nawierzchni za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem.

Całkowity koszt wprowadzenia systemu wyniósł 146.598,78 zł brutto, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Usługowo – Produkcyjne „Euroasfalt” Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie przy ul. Wyszyńskiego 1/103.

Przypomnijmy, że pierwsza taka zebra powstała w Grudziądzu na ulicy Bora-Komorowskiego. Było to także pierwsze, tak rozbudowane, przejście w naszym województwie.

Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-02-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 18:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 16:00
miejsce
Mniszek Arena-KS Stal, Grudziądz,...
wstęp biletowany