Ruszają inwestycje drogowe

fot. UM Grudziądz
Na dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski podpisał umowy z wykonawcami na remont ul. Sienkiewicza, ul. Rapackiego oraz ścieżek transportowych wzdłuż ul. Szosa Toruńska. Na konferencji obecni byli przedstawiciele firm wykonujących remonty Kamil Rozmus,Oficer Rowerowy Tomasz Kędzior oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

„Rozpoczynamy trzy nowe inwestycje w naszym mieście. Ruszają tak długo wyczekiwane przez mieszkańców remonty.” - mówił w trakcie konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski.

Przebudowa ul. Sienkiewicza planowana jest w kilku etapach. Do końca tego roku ma się zakończyć pierwszy etap od Al. 23 Stycznia do ul. Mickiewicza. Inwestycja ta przewiduje kompleksową przebudowę ulicy. Nawierzchnia wykonana zostanie z kostki kamiennej, tak aby zachować jej historyczny charakter. Ulica zyska także nowe oświetlenie uliczne. Przebudowane zostanie także odwodnienie i infrastruktura podziemna. „Robimy wszystko, aby ul. Sienkiewicza nabrała wyjątkowego kształtu. Aby była ulicą reprezentacyjną i estetyczną. W związku z tym zmieniliśmy nieco projekt tej budowy, ale mam nadzieję że efekty zadowolą mieszkańców” – podkreślał prezydent. Całkowita wartość wszystkich etapów tego projektu, to 8,4 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

Budowa ul. Rapackiego zakłada kompleksową przebudowę od ul. Piłsudskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Królewską. Wykonane zostaną jezdnie chodniki, kanalizacja deszczowa.

Od 28 sierpnia 2019 r. zostanie zamknięty ruch w obrębie tej ulicy, aż do wjazdu na teren marketu „Intermarche” wraz ze skrzyżowaniem z ul. Moniuszki. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku ul. Królewskiej w kierunku ul. Piłsudskiego wyznaczony został poprzez ulice: Dworcową, Hallera, Focha. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku uli. Piłsudskiego w kierunku ul. Rapackiego i dworca autobusowego wyznaczony został poprzez ulice: Focha, Hallera, Dworcową, Królewską. W ramach zmian w stałej organizacji ruchu, ulica Wyzwolenia zostanie dopuszczona dwukierunkowo dla ruchu pojazdów z całkowitym wyłączeniem zatrzymania pojazdów. Ul. Moniuszki stanowić będzie drogę bez przejazdu z wlotem z kierunku ul. Dworcowej. Dodatkowo postój pojazdów TAXI przy dworcu kolejowym, zostaje zlikwidowany i przeniesiony w miejsce nieczynnego przystanku autobusowego na ul. Królewskiej.

Wartość projektu wynosi 4,3 mln zł. Jest współfinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zarówno remont ul. Rapackiego jak i ul. Sienkiewicza realizowany będzie przez Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Według założeń prace na tych dwóch ulicach mają rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni.

Rozpoczęła się także budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Szosa Toruńska. Ścieżka transportowa, ma służyć jako alternatywny dojazd do pracy dla części przemysłowej Mniszka. Oddzielenie ruchu pieszego od rowerowego wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Powstanie nowy pas dla rowerzystów w technologii bitumicznej. „Środowisko rowerowe silnie z nami współpracuje. To oni zarekomendowali lokalizację odcinka ścieżki transportowej. Gdybyśmy nie wykorzystali dofinansowania  na ten odcinek, nie moglibyśmy wykorzystać go w innym miejscu„ – mówiła w trakcie konferencji Sylwia Łazarczyk. „To jedna z najważniejszych ścieżek rowerowych w Grudziądzu. Nalegaliśmy na jej budowę. Chodziło nam głównie o osoby dojeżdżające codziennie do pracy. Jest tam duże natężenie ruchu. Do tej pory miała fatalną nawierzchnię, jedną z najgorszych w Grudziądzu.” Mówił w trakcie spotkania Oficer Rowerowy Tomasz Kędzior.

Cała inwestycja kosztować będzie 2,5 mln zł i zyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 85% kosztów.

 

Beata Adwent
Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany