13 wrzesień 2020

Wrocław: MPK podpisało umowę z firmą Modertrans na zakup 25 tramwajów

fot. PAP
Wrocławskie MPK podpisało umowę na zakup 25 niskopodłogowych tramwajów wyprodukowanych przez poznański Modertrans. Kontrakt opiewa na kwotę 205 mln zł. Pierwsze z nowych tramwajów mają trafić do Wrocławia najpóźniej za dwa lata, a pozostałe - do trzech lat od podpisania umowy.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kontrakt jest zwieńczeniem przetargu zorganizowanego przez wrocławskiego przewoźnika. Najkorzystniejszą ofertę złożył Modertrans Poznań, deklarując dostawę tramwajów za blisko 205 mln zł, czyli 8,2 mln zł za sztukę. Zgodnie z umową, MPK ma prawo do zamówienia kolejnych 21 tramwajów według takich samych zasad.

„Komunikacja miejska to mój priorytet – inwestujemy w nowy tabor i remonty torowisk. Dość powiedzieć, że w ciągu dwóch lat na ulice Wrocławia wyjechało 200 nowych autobusów i 40 nowych niskopodłogowych tramwajów, a kolejne 42 sztuki modernizujemy. Łącznie na sam tabor dla MPK wydaliśmy od początku mojej kadencji ponad pół miliarda złotych” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany w przesłanym komunikacie.

Dodał, że właśnie podpisana umowa pozwoli na zakup kolejnych tramwajów, które będą obsługiwały nowobudowane trasy na Nowy Dwór i Popowice. „Oprócz budowy dwóch zupełnie nowych linii tramwajowych prowadzimy #TORYwolucję, czyli kompleksowe remonty naszych torowisk. Przeznaczamy na te prace 80 mln zł rocznie, tak aby jakość podróży po szynach we Wrocławiu była coraz wyższa” – mówił Sutryk.

„Cieszy mnie, że tak duże zlecenie zdobyła polska firma z zakładem produkcyjnym w kraju, przy tym taka, która dała się już poznać jako solidny partner” – stwierdził prezes MPK Krzysztof Balawejder. W czerwcu poznański Modertrans wygrał również przetarg na generalny remont 25 tramwajów 205 WrAS.

Tramwaje, które trafią do Wrocławia to modele z rodziny Moderus Gamma - będą w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, a około 32-metrowa konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach.

„Tworząc specyfikację przetargową położyliśmy duży nacisk na to, żeby konstrukcja tramwajów była lekka, a nacisk osi był równomiernie rozłożony, aby negatywnie nie oddziaływały na nasze tory oraz rozjazdy” – dodał Balawejder.

Pojazdy dla Wrocławia będą zbliżone do modeli już jeżdżących m.in. po Poznaniu, ale nie identyczne. Wiele szczegółowych ustaleń będzie dokonywanych na etapie produkcji pierwszego egzemplarza. Umowa zakłada 5 lat gwarancji na pojazdy oraz 15 na perforację korozyjną, pękania i powłoki lakiernicze. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ wj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8847
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany