reklama
kategoria: Kraj
15 styczeń 2025

Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim

zdjęcie: Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim / fot. PAP
fot. PAP
Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium. Zaapelował do pielgrzymów o większe wyczucie i zapewnił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne.
REKLAMA

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasnej Górze. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np. jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół" a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodził na mównicę, zebrani zaczęli skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Nawrocki miał też mówić m.in., że "nadszedł moment, by kibice wzięli odpowiedzialność za Rzeczpospolitą Polską" - razem z nim.

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in. że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" - zadeklarował.

"Naszym priorytetem, jako gospodarzy tego miejsca, jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne" - napisał przeor.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze.

"Jako przeor chcę także podkreślić: wstrzymujemy się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium. Liczymy wciąż na wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje" - wybił o. Pacholski.

Poprosił przy tym kapłanów występujących w jasnogórskim sanktuarium o "skupienie na Ewangelii i czci do Najświętszej Maryi Panny".

"O to samo, czyli o nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu, proszę dziennikarzy i publicystów. Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny" - ocenił paulin zastrzegając, że większość głosów jest pełna wrażliwości i prawdziwej troski o Jasną Górę. Za nie podziękował, zapewniając, że traktuje je bardzo poważnie.

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację - tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" - przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" - zadeklarował.

"W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach" - zdiagnozował o. Pacholski.

"Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków - jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi. Zaś przychodzących tutaj prosimy o uszanowanie tego niepolitycznego i duchowego charakteru miejsca" - powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" - zakończył przeor Jasnej Góry.(PAP)

mtb/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grudziądz
2.2°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany