Środowiska prawnicze i medyczne spotkają się na IX Kongresie Psychiatrii Sądowej
Organizowany 9–10 maja w hotelu Ambasador w Łodzi Międzynarodowy Kongres Psychiatrii Sądowej jest dziewiątą edycją wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz specjalistycznych spotkań łączących środowiska prawnicze i medyczne.
Jak podał konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, który jest jednym z organizatorów Kongresu, w tegorocznym programie znalazły się aktualne zagadnienia z zakresu psychiatrii sądowej, m.in. środki zabezpieczające, kwestia poczytalności, przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, farmakoterapia i inne formy terapii stosowane w kontekście prawnym.
Szczególna uwaga ekspertów zostanie poświęcona ochronie praw pacjentów, a także wyzwaniom legislacyjnym związanym z przyjęciami bez zgody osób nieletnich. Pierwszego dnia obrad zaplanowano debatę na ten temat, w której udział zapowiedziała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska, prof. Piotr Gałecki i sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi dr n. prawn. Ewa Michniewicz-Broda.
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. dr Charles Chaney z Psychiatric Institute of Washington, który przybliży uczestnikom specyfikę psychiatrii sądowej w Stanach Zjednoczonych.
Podczas Kongresu po raz kolejny wręczone zostaną Nagrody Aureliusza w kategoriach: publikacja i prawa pacjenta. Nagroda ta nawiązuje do zasady "satis furore ipso punitur" (z łac. wystarczająco ukarało go już własne szaleństwo) i honoruje osoby, które swoją działalnością zawodową i społeczną wspierają osoby z zaburzeniami psychicznymi, walczą z ich stygmatyzacją i działają na rzecz poprawy jakości ich życia.
Szczegółowy program Kongresu jest na stronie https://kps.grupaconway.pl/#top.
Patronem medialnym IX Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
agm/ joz/
