13 wrzesień 2021

Tajemnice szyfrów

Biblioteka zdobyła dofinansowanie z Fundacji BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo”. Dotacja w wysokości 7015 zł zostanie przeznaczona na realizację projektu „Tajemnice szyfrów”. Jego celem jest przybliżenie dzieciom postaci Jana Kowalewskiego, matematyka, lingwisty, kryptologa i kryptoanalityka.
REKLAMA
Jan Kowalewski urodził się 24 października 1892 roku w Łodzi. Podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej w jednostkach inżynieryjnych. W maju 1919 wrócił do niepodległej Polski z II Korpusem Polskim i rozpoczął służbę w wywiadzie. Podczas wojny z bolszewikami złamał ponad 100 kluczy szyfrowych, co pozwoliło odczytać ponad 3000 tajnych depesz wroga, zawierających m.in. strategię przeciwnika przygotowaną na przełomową Bitwę Warszawską w 1920 roku, co miało ogromny wpływ na zwycięstwo Polski w tej bitwie.

Przedstawiając postać Jana Kowalewskiego i jego osiągnięcia w dziedzinie kryptologii zwiększymy świadomość dzieci na temat jej roli na przestrzeni wieków po czasy współczesne, gdzie jest wykorzystywana w rozwiązaniach zapewniających np. bezpieczeństwo kart bankomatowych, haseł komputerowych i handlu elektronicznego czy w utajnianiu informacji w wojskowości i dyplomacji.

W ramach projektu zorganizujemy pięć bezpłatnych warsztatów dla dzieci, na których zapoznają się z różnymi metodami szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości. Odbędą się zajęcia:
  • dla grup zorganizowanych (klasy III-V szkoły podstawowej) – daty do uzgodnienia,
  • dla uczestników indywidualnych w wieku 9-11 lat – termin: 5 października 2021, godz. 16:30.

Elementem kończącym projekt będzie konkurs pt. „Mistrz szyfrowania”, w którym będą mogli wziąć udział uczestnicy warsztatów. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy od 13 do 30 września 2021 roku w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Legionów 28.

Zapraszamy również na promocje książek:

20 września 2021 r. o godz. 18:00, Gmach Główny Biblioteki Miejskiej Promocja książki „Z kart historii Zakładów Graficznych i Wydawniczych Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu 1894-1939, Dzieje Narodu Polskiego w obrazach” autorstwa Ryszarda Bogdana Kucharczyka i Henryk Przerwy.

Publikacja powstała dla uczczenia 100. rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski, 156. rocznicy urodzin (20 marca 1865 r.) oraz 86. rocznicy śmierci (18 września 1935 r.) Wiktora Kulerskiego. Prezentuje ona nie tylkohistorię nieistniejących zakładów, ale także pracę, zaangażowanie społeczne Wiktora Kulerskiego, który wiedział doskonale, jak ważna jest znajomość języka polskiego i historii Polski. Utworzył on w zgermanizowanym Grudziądzu najpierw polską gazetę, a następnie olbrzymie wydawnictwo. Książka autorstwa Ryszarda Bogdana Kucharczyka i Henryk Przerwy dokładnie jego działalność opisuje.

23 września 2021 r. o godz. 17:00, Gmach Główny Biblioteki Miejskiej Promocja książki „Haiku. Rdzawki” Wiesława Hawełko-Wizo oraz Ewy Grzeszczuk.
   
Książka to wybór najkrótszych form poetyckich Wiesława Hawełko, opisujących otaczającą rzeczywistość. Publikacja zawiera myśli, ogląd i ocenę świata autora.

Każde z haiku zostało zilustrowane fotografiami Ewy Grzeszczuk, które noszą wspólny tytuł „Rdzawki”. Przy dokonywaniu wyboru ilustracji autor kierował się motywem piękna ukrytego wydawałoby się w brzydocie, w przedmiotach zbędnych, w przedmiotach wyrzuconych na złom.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-21 18:00
miejsce
Parafia Podwyższenia Krzyża...
wstęp biletowany