reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
17 marzec 2025

Newsletter Muzeum w Grudziądzu

zdjęcie: Newsletter Muzeum w Grudziądzu / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Już w nadchodzący czwartek - 20 marca 2025 - wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Handlu Wiślanego: o godzinie 17.00 zapraszamy na promocję publikacji „Marta. Godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych dziedzinach gospodarstwa domowego”. Spotkanie z tłumaczkami i redaktorkami książki autorstwa Minny Hooff „Marta…” – dr Anną Mikołajewską, dr Martą Sikorską i dr Katarzyną Szczerbowską-Prusevicius z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie tym bardziej niezwykłym, że ta kulinarno-historyczna książka została wydana w 1866 roku na terenach dzisiejszego Grudziądza. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, które od można otrzymać w kasach Muzeum.
REKLAMA
Książka „Marta…” dostępna jest w sprzedaży w sklepach Muzeum; książkę będzie można zakupić także podczas spotkania autorskiego.

Wiosenna oferta edukacyjna wzbogacona jest o specjalną lekcję muzealną. W marcowe wtorki zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych na wyjątkową lekcję w przestrzeni wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy zwiedzają wystawę, aby w dalszej części spotkania wypełnić karty pracy i omówić wyniki pracy razem z edukatorem. Materiały, na których opierają się warsztaty, zostały przygotowane przez United States Holocaust Memorial Museum.
 
  • cennik: lekcja bezpłatna;
  • zapisy: tel. 56 46 590 63 w. 62.

Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach? Wystawa nabiera obecnie dodatkowego znaczenia. W obliczu toczącej się w Ukrainie wojny ważne stają się pytania o zachowania, postawy i wybory zwykłych ludzi dziś.

Na jeden z kwietniowych wtorków zaplanowaliśmy program spotkań z etnografem, Łukaszem Ciemińskim, który opowie o tradycjach wielkopostnych i wielkanocnych w polskiej kulturze ludowej - grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenia!

Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 10.00 i 12.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
  • godz. 10.00: klasy 0-4
  • godz. 12.00: klasy 5-8 i szkoły średnie
  • zapisy: 56 46 590 63 w. 18
  • cennik: 7,00 zł

„Jedzie Jezus, jedzie, weźmie żur i śledzie...” - lekcja muzealna poświęcona tradycjom wielkopostnym i wielkanocnym w polskiej kulturze ludowej.

To opowieść o srogości Wielkiego Postu przejawiającej się w sposobie żywienia na dawnych polskich wsiach, o zwyczajach właściwych ziemi chełmińskiej i innych regionów etnograficznych oraz o eksplozji powszechnej radości, którą przynosił wielkanocny poranek. O Palmowym Jezusie, Bożych Ranach, kroszonkach, pisankach, wyklejankach i Dyngusowym Kogutku opowie kustosz działu etnografii - Łukasz Ciemiński.

Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 17.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 / cennik: 7,00 zł
„Tu jest obrazków sto i dwadzieścia i jeden” - Męka Chrystusa w miniaturach Rozmyślań Dominikańskich

Wielki Tydzień od wieków był w kulturze, duchowości i liturgii czasem szczególnym, w którym uwaga koncentrowała się na Pasji Chrystusa. Rozmaite dzieła sztuki pobudzać miały do współuczestniczenia w wydarzeniu zbawczym - znosząc granice czasu i przestrzeni. Niejednokrotnie obraz łączył się ze słowem, by jeszcze bardziej oddziaływać na widza. Doskonałym tego przykładem są pochodzące z XVI wieku "Rozmyślania Dominikańskie", które opisując z całą brutalnością fizyczne i duchowe cierpienia Jezusa, także te nie wzmiankowane w kanonicznych tekstach, sprawiały, że pobożny czytelnik stawał się naocznym świadkiem wielkotygodniowych wydarzeń. W podróż po kartach tej wyjątkowej księgi ozdobionej malowanymi miniaturami obrazującymi poszczególne etapy Męki Pańskiej udamy się wraz z Łukaszem Ciemińskim - historykiem sztuki i etnografem, który pokaże jak wiele motywów zaczerpniętych z "Rozmyślań" przeniknęło do kultury ludowej i zbiorowej wyobraźni. Malarsko-literacką narrację ubogaci śpiew dawnych pieśni pasyjnych, w których wciąż wybrzmiewa przerażenie: "któż opłakać godnie może, za nas grzesznych śmierć Twą, Boże"!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
12.2°C
wschód słońca: 06:17
zachód słońca: 19:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-03-31 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-07 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-04 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany