7 wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

fot. UM Grudziądz
Dzisiaj w całej Polsce po raz ósmy odbywa się Narodowe Czytanie. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
REKLAMA

W tym roku na temat przewodni wybrano zbiór „Nowele Polskie”. „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia” – opisuje wybrany kanon literatury - w liście do czytelników - Prezydent RP Andrzej Duda.

Grudziądzka książnica przyłączyła się do akcji już po raz szósty. Do czytania w ogrodzie Biblioteki Miejskiej zaproszeni zostali Krzysztof Rotnicki, reżyser Teatru Rodzinnego w Grudziądzu, oraz członkowie Grudziądzkiej Grupy Literackiej Kwadryga: Tadeusz Palczewski, Sandra Elwertowska, Dariusz Dłużyński i Lena Koehna.

Uczestnicy wysłuchali fragmentów polskich nowel, takich jak: „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażników” z „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza oraz fragmenty „Pamiątek Soplicy” („Pamiątek Jaśnie Pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego”) Henryka Rzewuskiego. Wybrano je spośród ośmiu przedstawionych przez Parę Prezydencką.

Grudziądzkim organizatorom zależało, aby Narodowe Czytanie odbyło się także w ramach akcji „Letnia Czytelnia”, podczas której odbywały się zajęcia literacko-plastyczne oraz edukacyjne. W związku z czym wydarzenie odbyło w Zakątku Wiktora Kulerskiego Biblioteki Miejskiej.


Biuro Prasowe Prezydenta

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-01-25 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-25 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-26 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-01 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany