11 kwiecień 2019

Ostatnie odsłony Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej

fot. UM Grudziądz
Przed nami ostatnie wydarzenia w ramach tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. W piątek, 12 kwietnia na deskach grudziądzkiego teatru obejrzymy spektakl pt. „Aktorzy Koszalińscy, czyli Komedia Prowincjonalna”. Dzień później, wybitny aktor Marian Opania wystąpi w recitalu pt. „Moje fascynacje”.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
12 kwietnia, Teatr 

„Aktorzy Koszalińscy, czyli Komedia Prowincjonalna” reż. Piotr Ratajczak;
Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina;
godz.: 19.00;    
bilety: 30 zł, 20 zł, 15 zł.

Gorzka komedia o kondycji aktorów teatru koszalińskiego Anno Domini 2018. Autorzy spektaklu zainspirowani filmem Agnieszki Holland pt. „Aktorzy prowincjonalni” wykorzystali główny motyw filmu – zmanierowany warszawski reżyser w podrzędnym mieście gościnnie realizuje na scenie miejscowego teatru „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Wydarzenie to staje się dla aktorów koszalińskich pretekstem do szczerej opowieści o sobie, własnych frustracjach, o miłości do zawodu i rozczarowaniach, bólu i nadziei.

To komedia, momentami dość gorzka, zbiorowy portret artystów, zmagających się z frustracją, bylejakością, obojętnością i całą machiną teatralnych absurdów. Chałtury i życie prywatne. Ciągle nowi reżyserzy i nowe nadzieje. To spektakl o dobrych i złych doświadczeniach w pracy aktora z dala od stolicy, ale przede wszystkim, o tym, co w tym zawodzie najważniejsze, o pasji, marzeniach, sensie życia i miłości do teatru.

Na scenie parada postaci: adeptka sztuki aktorskiej, gwiazda, artystka z powołaniem, alkoholik, cwaniak – chałturnik, techniczny z ambicjami, ignorant reżyser, dyrektor teatru o wygasłej sławie, ambitny aktor grający główną rolę i jego żona epizodystka. Teatralna fikcja miesza się z prawdziwym życiem. Zespół kłóci się i godzi, wspólnie biesiaduje, bawi się, kpi i żartuje z siebie. Przekaz ze sceny to prawda, emocje prawdziwe a może jednak gra z widzem i aktorska improwizacja.

Obsada:
Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
Dominika Mrozowska
Beata Niedziela
Adrian Jakubik
Żaneta Kamila Kurcewiczówna
Wojciech Kowalski
Marcin Borchardt
Bartosz Budny
Wojciech Rogowski
Artur Paczesny
Jacek Zdrojewski


13 kwietnia, Teatr

Marian Opania recital „Moje fascynacje”

akompaniament: Wojciech Kaleta;

godz.: 19.00;    

bilety: 50 zł, 40 zł, 30 zł "Moje fascynacje"

Program recitalu to osobisty wybór tekstów najbliższych sercu artysty, jego ulubione utwory. Kilkadziesiąt lat działalności scenicznej i estradowej mistrza zamknięte w magiczne kilkadziesiąt minut. Sentymentalna podróż w świat piosenek Brela, Wysokiego, Młynarskiego, Okudżawy, Nohavicy, Cohena. Wybór tekstów z kabaretów takich jak „Dudek”, „Owca”, „Właśnie leci kabarecik” - to celny komentarz współczesności. Nie zabraknie również monologów pióra Antoniego Słonimskiego, szmoncesów popularnych w kabaretach okresu międzywojennego.
Marianowi Opani akompaniować na fortepianie będzie Wojciech Kaleta.


Wojciech Kaleta - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, którą ukończył z wyróżnieniem w 1985 roku ze specjalnością dyrygentura chóralna. Później związany z samą uczelnią już 30 ponad lat, gdzie jest wykładowcą w klasie improwizacji fortepianowej.
Kompozytor kilkudziesięciu piosenek dla dzieci i młodzieży. Kierownictwo muzyczne w spektaklach teatrów: Powszechnego, Współczesnego, Nowego, Rampa, Ateneum.

Wieloletni pianista - akompaniator w recitalach Mariana Opani, Artura Barcisia, Hanny Śleszyńskiej i Joanny Szczepkowskiej. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i widowisk telewizyjnych. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku kilkanaście lat pracował w programie telewizyjnym „Domowe Przedszkole”, jako pianista i kompozytor. Prze ponad 10 lat członek Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego z którym koncertował w wielu miastach Polski i całej Europy pełniąc funkcję akompaniatora i prezesa zarządu chóralnego.

Wojciech Kaleta przez ponad 10 lat rokrocznie komponował świąteczną piosenkę o karpiu na potrzeby radiowej Trójki do charytatywnej akcji Pocztówka do Świętego Mikołaja.


Od 1998 roku stale współpracuje z big bandem Zbigniewa Górnego biorąc udział w wielkich produkcjach dla Telewizji Polskiej: Gala Piosenki Biesiadnej, część 1, 2 oraz Poprawiny, cykl programów „Co nam w duszy gra”, Gala operowa i operetkowa „Kraina Uśmiechu”, Biesiada bez granic z największymi hitami muzyki światowej, oraz Gala Piosenki Familijnej.

Już od 20 lat jest członkiem formacji Tercet czyli Kwartet: Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus. Obecnie jest improwizującym pianistą w cotygodniowym programie telewizyjnym „ I kto to mówi”.


Biuro Prasowe Prezydenta
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany