26 październik 2019

80. rocznica zbrodni niemieckiej na 10 mieszkańcach Grudziądza

fot. UM Grudziądz
29 października o godzinie 12.00 odbędzie się uroczystość patriotyczna przy Pomniku 10 Pomordowanych w Grudziądzu. To 80. rocznica wydarzenia, podczas którego Niemcy rozstrzelali publicznie 10 grudziądzan.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

We wtorek 29 października przy Pomniku 10 Pomordowanych w Grudziądzu, który znajduje się przy budynku NOT-u, tradycyjnie uczczona zostanie 80. rocznica niemieckiej zbrodni w Grudziądzu. Ta publiczna egzekucja, która miała miejsce 29 października 1939 roku była świadomym aktem barbarzyństwa. Niemcy bowiem celowo dokonali prowokacji, w ramach której kłamliwie oskarżyli dziesięciu mieszkańców Grudziądza o rozlepianie plakatów antyniemieckich.

Niemcy zmienili, istniejący przy ulicy Chopina, Internat Kresowy na ciężkie więzienie dla Polaków, gdzie byli poddawani torturom i bezprawnie skazywani na śmierć. Dotyczy to również wspomnianych wyżej grudziądzan, którzy właśnie stamtąd zostali dowiezieni na miejsce egzekucji – Skwer Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę. W tym miejscu aktualnie wznosi się upamiętniający to wydarzenie Pomnik. Także przy ulicy Chopina znajduje się spory Obelisk, upamiętniający ówczesne zdarzenia.

W gronie zabitych znaleźli się nauczyciel, urzędnik starostwa, kolei, sądu i policji, a także kilku wojskowych Wszyscy byli gorliwymi patriotami i członkami Polskiego Związku Zachodniego. Zapłacili życiem za rzekome propagowanie plakatów wymierzonych w III Rzeszę, podczas gdy faktycznie chodziło o zastraszenie mieszkańców, poniżenie ich oraz zaakcentowanie swojej wyższości nad nimi. Cała akcja była od początku przez Niemców zaplanowana i sfingowana.

Po uroczystości przy Pomniku 10 Pomordowanych w Grudziądzu organizator Łukasz Piasecki, uczniowie III LO oraz osoby chętne, przejdą na ulicę Chopina złożyć wiązankę kwiatów oraz zapalić biało-czerwony znicz.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany