29 październik 2020

81. rocznica publicznej egzekucji

fot. UM Grudziądz
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski uczcił pamięć 10. Pomordowanych. Dzisiaj mija 81. rocznica tej publicznej egzekucji.
REKLAMA

Na Skwerze Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę odbyły się symboliczne obchody upamiętniające 81. rocznicę tragicznych wydarzeń z 29 października 1939 roku, kiedy w zbiorowej egzekucji hitlerowcy rozstrzelali dziesięciu obywateli miasta. Ze względu na panującą epidemię uroczystości miały ograniczoną formę. Prezydent Grudziądza w imieniu mieszkańców uczcił pamięć ludzi, którzy za podkreślenie polskości Grudziądza zapłacili najwyższą cenę.

Grudziądzanie zginęli za rzekome propagowanie plakatów wymierzonych w III Rzeszę. Niemcy bowiem celowo dokonali prowokacji, w ramach której kłamliwie oskarżyli dziesięciu mieszkańców Grudziądza o rozlepianie plakatów antyniemieckich. Wśród rozstrzelanych znaleźli się przedstawiciele sądu, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji. Wszyscy zamordowani byli członkami Polskiego Związku Zachodniego, organizacji patriotycznej, przeciwstawiającej się w sposób zdecydowany niemieckim dążeniom do rewizji granicy zachodniej oraz propagandzie antypolskiej, jak również współpracującej z organizacjami polonijnymi w Niemczech i innych państwach.

Jednocześnie przypominamy, że 29 października obchodzimy rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Miasta Grudziądza. Doktor Salomea Sujkowska była wielką patriotką, społeczniczką i żołnierzem Armii Krajowej. Zmarła w 1996 roku. 

Natalia Granica

Biuro Prasowe i Medialne

Data dodania 29 października 2020

Data edycji 29 października 2020

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany