reklama
kategoria: Miasto
artykuł sponsorowany
17 grudzień 2012

Biała Karczma w Michalu: przywrócić jej dawny blask

zdjęcie: Biała Karczma w Michalu: przywrócić jej dawny blask / Biała Karczma wpisana w latach 90. do rejestru zabytków, nadal funkcjonować będzie pod tą nazwą.
Biała Karczma wpisana w latach 90. do rejestru zabytków, nadal funkcjonować będzie pod tą nazwą.
Chyba każdy z nas przeżył chwile, kiedy siedząc na grudziądzkich Błoniach Nadwiślańskich spoglądał na drugi brzeg Wisły, w kierunku tajemniczego pałacyku. Są takie miejsca, o których nie da się zapomnieć. Biała Karczma w Michalu z pewnością do nich należy. Choć historia mocno to miejsce doświadczyła, nadszedł w końcu czas, aby przywrócić mu dawną przedwojenną świetność.
Powstała na przełomie XIX i XX wieku. Od pierwszych momentów swojego istnienia pełniła ważne funkcje. Położona niedaleko mostu na Wiśle, widoczna z grudziądzkiej Starówki. Magia Białej Karczmy przyciągała nie tylko mieszkańców okolic. Była także celem wyjazdów turystycznych, to tutaj wszyscy spotykali się na kawie, herbacie i spędzali wolne od pracy i obowiązków chwile. Na parterze Białej Karczmy znajdowała się restauracja z salą taneczną, sceną i balkonem. Chętni mogli także skorzystać z kawiarni i pokoiku kameralnego. Miejscem wypoczynku był również przylegający do budynku ogród z letnim bufetem i muszlą koncertową. Biała Karczma była także miejsce spotkań oficerów kawalerii. Było tu nawet małe kasyno. Niestety, świetność tego miejsca zakończyła się zaraz po II wojnie światowej. Na początku lat 50. karczmę zlikwidowała władza ludowa po jednej z zabaw, w trakcie której doszło do bójki zakończonej zabójstwem żołnierza.

Jak feniks z popiołu

Obiekt wraz z upływem lat niszczał, a pamięć o jego blasku odchodziła wraz z dawnymi mieszkańcami okolic Grudziądza. Kiedy wydawało się, że dla Białej Karczmy nie ma już ratunku, miejsce to zakupiła rodzina Sarnowskich, która od 2006 roku, aż do dziś remontowała, naprawiała, poprawiała – jednym słowem robiła wszystko, aby karczma na nowo stała się miejscem spotkań. Wpisana w latach 90. do rejestru zabytków, nadal funkcjonować będzie pod szyldem Białej Karczmy. Przygarnięta pod skrzydła obecnych właścicieli była w stanie kompletnego zniszczenia. Wówczas rozpoczęto od remontu dachu, tynków i zamontowano wszystkie nowe media.

Na początek Bal Sylwestrowy!

Dziś obiekt gotowy jest na przyjęcie pierwszych gości. Okazją do tego będzie zbliżający się Sylwester 2012/2013. Zainteresowanie miejscem jest tak duże, że zaproszenia na pierwszą imprezę rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Okazji do zobaczenia obiektu będzie jednak znacznie więcej. Zbliża się karnawał, czyli czas hucznych zabaw. - Chcemy reaktywować dawne polskie, fajne tradycje. Pragniemy organizować huczne, bogate bale, które słynąć będą przede wszystkim z dobrego jedzenia – mówi Andrzej Sarnowski, senior Rodu. Oznacza to, że w tym miejscu już niedługo będziemy mogli liczyć na smaczną kuchnię staropolską, ale nie tylko. Ciekawostką będzie także kuchnia mennonicka. Osadnicy z Holandii osiedlili się na Żuławach Wiślanych w XVI wieku. Do dziś ich kuchnia jest inspiracją dla najznakomitszych kucharzy. Na początek sylwestrowi goście będą mogli zasmakować śledzia po mennonicku. - Obecnie naszą ambicją jest przygotowanie dobrej kuchni, która zachwyci podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Ściągnęliśmy bardzo dobrego kucharza, który na Mistrzostwach Świata zdobył złoty medal w gotowaniu żuru staropolskiego – dodaje jeden z właścicieli. Szczegółów każdej z imprez szukajcie na www.bialakarczma.pl

Tradycja przede wszystkim

Obecni właściciele organizowanymi imprezami będą starali się ściśle nawiązywać do historii tego miejsca. Przykładem tego będzie chociażby otwieranie każdej imprezy z lirą, instrumentem ustawionym pośrodku sceny. - Będąc w Berlinie i przeglądając archiwalne materiały dotyczące tego miejsca zauważyłem na starej pocztówce lirę, ustawioną na scenie. W związku z tym, że pragniemy mocno trzymać się tradycji, postanowiliśmy powrócić do rytuału rozpoczynania zabaw ze wspomnianą lirą – dodaje Pan Andrzej.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy w Białej Karczmie udostępnione zostaną kolejne sale. Jednorazowo w obiekcie bawić się będzie mogło łącznie nawet 600 osób. W tym miejscu organizowane będą między innymi koncerty, imprezy okolicznościowe takie jak wesela, urodziny, chrzciny czy komunie, a także konferencje.

Do wiosny 2013 roku w przylegającym do budynku ogrodzie stanie 6-metrowa fontanna. Ponadto ustawione zostaną między innymi altany, grille, wędzarnia czy plac zabaw dla dzieci. Być może latem na wiślanym wale z widokiem na grudziądzkie spichlerze gotował będzie znany z programów telewizyjnych Robert Makłowicz?

Niebawem kolejna porcja informacji, z których poznacie między innymi szczegóły dotyczące imprez karnawałowych, jak również planów dotyczących otwarcia jedynego w najbliższej okolicy miejsca, w którym degustować będzie można wina. Szczegóły dotyczące Białej Karczmy znajdziecie na www.bialakarczma.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
8.3°C
wschód słońca: 05:07
zachód słońca: 20:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-05-04 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany