27 listopad 2019

Dlaczego opłaty za odpady rosną w całej Polsce?

fot. UM Grudziądz
W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski wraz z radnymi Sojuszu Obywatelski Grudziądz przedstawił propozycję naliczania opłat za odpady.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA


W świetle nowych przepisów, będących efektem tegorocznej nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm RP wprowadził w lipcu, miasto Grudziądz musi dokonać zmian w systemie naliczania opłat za odbiór odpadów.  

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, w 2020 roku nasz kraj powinien osiągnąć 50-procentowy poziom odpadów podlegających recyklingowi. Obecnie ten wskaźnik wynosi zaledwie 30 procent. Ponadto, wymagania UE dotyczące odpadów nadających się do przeróbki i ponownego użycia, będą coraz bardziej restrykcyjne w kolejnych latach.

Sejm RP zdecydował więc o znowelizowaniu Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Część rozwiązań, jakie zapisano w dokumencie, będzie miała konsekwencje finansowe, które odczują przede wszystkim samorządy.

Grudziądz dodatkowo został wezwany przez Regionalną Izbę Obrachunkową do opracowania planu postępowania naprawczego. Uchwała dotycząca opłat za odpady jest częścią tego planu. Czas na podjęcie uchwał Rada Miejska ma do końca listopada.

Rozwiązaniem zaproponowanym przez Prezydenta, jest system naliczania odpłat od liczby osób zamieszkujących w danej nieruchomości. Stawka ma wynieść 20 zł od osoby (do tej pory płaciliśmy 19.50 zł). Dla porównania takie rozwiązanie stosują także inne miasta w naszym województwie. Przykładowo mieszkańcy gminy Grudziądz od 1 stycznia zapłacą za odbiór śmieci 21 zł od osoby (dotychczas płacili 14 zł), natomiast w Bydgoszczy ta opłata wzrośnie z 13 zł do 22 zł.

- Zaproponowane przez nas rozwiązania konsultowaliśmy zarówno z administratorami budynków - Spółdzielnią Mieszkaniową i Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Nieruchomościami, jak i z radnymi Rady Miejskiej. Wcześniej proponowane rozwiązanie, czyli system naliczania opłat od metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej, był tym systemem, który zasugerowała Spółdzielnia Mieszkaniowa. Rozważaliśmy ten wariant, jednak ostatecznie uznaliśmy, że metoda pobierania opłat uzależniona od liczby osób, jest metodą najbardziej sprawiedliwą spośród tych, które dopuszcza ustawodawca - mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami prezydent Maciej Glamowski.

Decyzję o przyjęciu uchwały podejmą Radni Rady Miejskiej w trakcie dzisiejszej sesji.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
887
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany