19 październik 2019

Dzień Dawcy Szpiku w Grudziądzu

fot. UM Grudziądz
13 października obchodziliśmy święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. W sobotę na grudziądzkim Rynku odbył się z tej okazji Dzień Dawcy Szpiku. Celem akcji była rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych lub szpiku kostnego.
REKLAMA

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów 19 października na grudziądzkim Rynku odbył się Dzień Dawcy Szpiku.

Inicjatorem wydarzenia była Julia Żbikowska, której przy organizacji pomogli między innymi pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. W pomoc zaangażowali się także wolontariusze z Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

Na Rynku Głównym od godziny 10:00 do 15:00 na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Ze swoimi stoiskami wystawili się między innymi Grudziądzki Spichlerz i Miejska Gminna Biblioteka Publiczna z Radzynia Chełmińskiego. Warsztaty terapii zajęciowej w Grucie przy Stowarzyszeniu „Uśmiech” zapraszały najmłodszych na malowanie gipsowych figurek oraz warsztaty rękodzieła. Natomiast wraz z pracownikami Przedszkola z Radzynia Chełmińskiego można było stworzyć sowy oraz lisy z rolek papieru toaletowego podczas warsztatów plastycznych.

Dla miłośników sportu czekali zawodnicy z klubu żużlowego GKM Grudziądz S.A. oraz Olimpii Grudziądz. Cześć artystyczną uświetnili: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Wodeckiego w Węgrowie oraz Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska GRYF. Ponadto rozgrzewającą zumbę zaproponował Aleksander Zabłocki z AZ Dance&Fit Studio.

Jednak najważniejszym miejscem akcji było stanowisko Fundacji DKMS. Przez cały czas trwania wydarzenia pracownicy Fundacji DKMS rejestrowali potencjalnych Dawców. W Grudziądzu ostatecznie zarejestrowały się 24 osoby. Dodatkowe 15 chętnych osób niestety nie kwalifikowało się ze względu na wiek, bądź przebyte choroby.


Biuro Prasowe Prezydenta

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
10523
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany