Dzień pamięci o ofiarach nieludzkiej ziemi
Msza rozpocznie się o godzinie 10.00. Udział w niej wezmą przedstawiciele środowisk patriotycznych i władz samorządowych.
Pierwsza wywózka Polaków rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Działania Sowietów wymierzone były w osadników cywilnych i wojskowych, a także pracowników służby ochrony lasów i ich rodzin. Operacja objęła około 140 tysięcy osób, które rozmieszczone zostały w 115 osiedlach na obszarze 21 republik, krajów i obwodów Związku Sowieckiego, z przewagą tych, w których dominował przemysł leśny. Były to obwody: archangielski, swierdłowski, południowe i zachodnie rejony Komijskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej oraz Kraj Krasnojarski.
Wszystkim zainteresowanym historią tamtych trudnych dni polecamy dostępny tutaj wywiad z panią Danutą Kołodziejską, prezes Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu, laureatką Nagrody Grudziądzkiego Flisaka. Tekst nosi tytuł „Polska była w naszych sercach” i stanowi nostalgiczny, bywa, że wstrząsający zapis zarówno wojennej odysei Polaków, jak i dalszych, powojennych już losów tych naszych rodaków, których los rzucił z dala od umiłowanej Ojczyzny, w tym także troski o pamięć miejsc, w których biły polskie serca.
Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu
Fot. Archiwum
Data dodania 08 lutego 2024
Data edycji 08 lutego 2024