21 wrzesień 2019

Eko Festyn na grudziądzkiej Marinie

fot. UM Grudziądz
Za nami Eko Festyn. Wrzesień jest miesiącem porządków i sprzątania świata. 21 września także mieszkańcy Grudziądza zadbali o naszą planetę. W związku z tym Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu zorganizował imprezę całkowicie poświęconą środowisku i dbaniu o nie.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Od rana na Marinie odbywały się liczne pogadanki, warsztaty i konkursy. Dla wszystkich miłośników życia w zgodzie z ideą „Zero Waste” przygotowano spotkania z blogerami oraz znawcami i miłośnikami tematu. Kasia Wągrowska – autorka bloga „Ograniczam się” - zdradzała tajniki, dzięki którym można redukować produkcję śmieci we własnym gospodarstwie domowym. Poprowadziła także warsztaty z tworzenia biżuterii ze zużytych, niepotrzebnych już koszulek.

Podczas festynu mówiono również o produkcji odzieży i o tym, jak bardzo jest ten proces szkodliwy dla środowiska. Przedstawiono sposoby ekologicznego wychowania i praktyki, jak sobie z nim radzić. Według blogerki Pauliny Górskiej najlepszym w tym wypadku jest szwedzki model wychowania, który stawia przede wszystkim na kontakt z naturą. Dietetyk kliniczny Natalia Mogiłko zaznajomiła uczestników z tematem dotyczącym bio żywności.

Najmłodsi oprócz biżuterii mieli także okazję stworzyć przyborniki z puszek, świeczniki ze słoików, magnesy na lodówkę, zabawki z odpadów czy torebki na prezenty. Atrakcją, która cieszyła się największą popularnością była odpadowa ścieżka sensoryczna, która składała się z różnego rodzaju odpadów. Dzieci przechodziły po niej z zasłoniętymi oczami i odgadywały co znajduje się pod ich stopami.

Mieszkańcy Grudziądza i okolic mogli przynosić na Marinę zużyte baterie, nakrętki i butelki. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziano nagrody i upominki. Największą ilość zarówno nakrętek, jak i butelek, zebrał Michał Krakus. Udało mu się zgromadzić aż 4,55 kg butelek i 135,31 kg nakrętek. Natomiast liderem wśród zbieraczy baterii został Karol Miazga, przynosząc ponad 10 kilogramów.


Zgromadzeni mieli także szansę obejrzeć inscenizację przygotowaną przez grudziądzkich strażaków. Przedstawiono niezwykle skomplikowany zabieg jakim jest przepompowanie cieszy agresywnej, a następnie odkażenie ratowników. Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu ubrani byli w specjalne kostiumy, które chroniły ich przed toksycznym działaniem substancji.

Na zakończenie publiczność rozgrzali instruktorzy zumby – Aleksander Jabłoński i Dominika Figańska - z AZ DANCE & FIT STUDIO. Do podgrzania atmosfery przyczyniła się także muzyka na żywo. Główną gwiazdą wieczoru był ceniony w branży muzycznej gitarzysta, multinstrumentalista, i przede wszystkim wokalista obdarzony niezwykle melodyjnym głosem - Wojtek Cugowski z zespołem. Supportował im grudziądzki zespół Westfalka, w którego skład wchodzą Jędrzej Dembiński, Michał Różański, Kacper Chyła oraz Łukasz Różański.

Jednak najważniejszą z inicjatyw była akcja sprzątania świata pt.: „Sprzątamy łąki kwietne i las”. Celem kampanii było posprzątanie śmieci na największych osiedlach naszego miasta. Mieszkańcy spotkali się na Rządzu, Lotnisku, Strzemięcinie oraz w Tuszewie. Wszyscy uczestnicy otrzymali rękawiczki ochronne oraz worki do segregowania śmieci. Po zakończeniu akcji grudziądzanie udali się na Marinę, by skorzystać z atrakcji przygotowanych na ten dzień. Wszystkie punkty programu miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Grudziądza i poprawy stanu czystości naszego miasta oraz kraju.

Mamy nadzieję, że za rok również w tak licznym gronie grudziądzanie posprzątają z nami naszą małą planetę.


Biuro Prasowe Prezydenta

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany