Fuzja Domów Pomocy. Nieprzemyślana prowizorka?
Sławomir Szymański, radny klubu PiS, o swoich wątpliwościach szerzej mówi w nadesłanym do naszej Redakcji oświadczeniu.
"W imieniu klubu radnych PIS / RdG, składam oświadczenie w sprawie połączenia domów pomocy społecznej poprzez włączenie do Domu Pomocy Społecznej nr 1, Domów Pomocy Społecznej nr 2 i 3 w Grudziądzu.
Proponowane w przedmiotowej uchwale połączenie jednostek DPS stanowi wg naszej oceny głęboko prowizoryczny i nieprzemyślany projekt reorganizacji. Określone w uchwale korzyści takiej reorganizacji mówią w sposób bardzo ogólny o domniemanych efektach i nie przedstawiają żadnych konkretnych oszacowanych symulacji finansowych oraz skutków kadrowych w odniesieniu do nowej struktury - nowego podmiotu. Podstawowe wątpliwości budzi fakt braku gwarancji utrzymania zatrudnienia - na niezmienionym poziomie w działach podległym poszczególnym DPS-om.
Przeprowadzone konsultacje ze związkami zawodowymi wskazywały jednoznacznie na kwestię utrzymania zatrudnienia na niezmienionym poziomie w nowej strukturze DPS-u, pomijając stanowiska dyrektorskie i głównych księgowych - ujęte w uchwale. Naszym zdaniem nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego takiej reorganizacji, a jeżeli jest, to korzyści mogą być znikome i trudne do wyliczenia.
Aktualna sytuacja w zarządzaniu DPS-mi nie budzi większych zastrzeżeń, nie obciąża budżetu miasta dodatkowymi kosztami poza - podstawowymi wynikającymi z obowiązku gminy. Są one dzisiaj jednostkami samodzielnie utrzymującymi się, dość dobrze zarządzanymi, bez żadnych zagrożeń upadłościowych. Stały się bardzo swoistymi zakładami - świadczącymi powierzone zadania z zakresu sprawowania pomocy i opieki, a także pod względem - zróżnicowanej jakości obsługi pensjonariuszy.
Element konkurencyjności wynikający właśnie z ilości domów pomocy społecznej i sposobu zarządzania nimi przez poszczególnych dyrektorów, wyzwala pozytywny mechanizm rywalizacji - wpływający na podnoszenia standardów w domach - ich mieszkańcom, a także wpływa na podnoszenie jakości świadczonych usług – sprawowanej opieki nad nimi, jakości żywienia także.
Widzimy to szczególnie w ostatnich latach poprzez realizowane modernizacje, remonty, będące skutkiem nie tylko podejmowanych decyzji ale także indywidualnej ambicji zarządcy jednostki - czyli dyrektora - co uznajemy za duży pozytyw. Wpisuje się to doskonale w ideę kształtowania wolnego rynku świadczeń, która nie polega na monopolistycznych dominacjach , przeważnie prowadzących do obniżenie jakości, do zaniedbań, psujących nawet najlepszego.
Jeszcze raz podkreślamy że nie uwzględnienie w projekcie reorganizacji - przewidywanych zmian w strukturze kadrowej, planowanych przekwalifikowań, a takie będą miały miejsce - wzbudza u pracowników największe obawy związane z utratą pracy – czyli ze zwolnieniami. Wiemy wszyscy doskonale jak wygląda sytuacja pod tym względem w naszym mieście i jak trudno było by taką pracę znaleźć dojrzałym wiekowo grudziądzanom.
Klub Radnych PIS/RdG będąc zwolennikiem racjonalnej restrukturyzacji opartej na szczegółowych przewidywaniach i kalkulacjach z zachowaniem optymalnej struktury kadrowej , co winno być określone w uzasadnieniu uchwały, nie może zaakceptować proponowanego projektu ze względu podnoszone powyżej uwagi i będziemy głosowali przeciwko jej przyjęciu."
Jaka jest Wasza opinia na temat włączenia do Domu Pomocy Społecznej nr 1, Domów Pomocy Społecznej nr 2 i 3 w Grudziądzu? Zachęcamy do odwiedzenia naszego Forum.