13 grudzień 2019

Jednym głosem dla dobra powiatu

fot. UM Grudziądz
Z inicjatywy Prezydenta Macieja Glamowskiego władze powiatu oraz wszystkich gmin wchodzących w jego skład uczestniczyły dzisiaj w spotkaniu, podczas którego podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego oraz wspólnej oferty nieruchomości inwestycyjnych.
REKLAMA

W spotkaniu z Prezydentem Maciejem Glamowskim uczestniczył starosta powiatu grudziądzkiego Adam Olejnik, burmistrz miasta i gminy Łasin Rafał Kobylski, burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski, wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Gruta Waldemar Kurkowski, wójt gminy Świecie nad Osą Ireneusz Maj oraz wójt gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wspólnej polityki na rzecz rozwoju gospodarczego. Szczególnie żywa dyskusja dotyczyła wypracowania kompromisu w zakresie preferowanego przebiegu drogi S5 z Nowych Marz do Ostródy. Większość uczestników zgadzała się z poglądem, że w interesie wszystkich gmin jest wypracowanie wspólnego stanowiska.

Według koncepcji zaprezentowanych w 2010 r. przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad, zaplanowano cztery propozycje przebiegu trasy. Dwie koncepcje zakładają przebieg wychodzący z węzła autostradowego w Nowych Marzach, powstanie nowego mostu w okolicy Grudziądza (na wysokości Cytadeli bądź Zajączkowa) i połączenia z drogą krajową nr 16. Kolejne koncepcje rozpoczynaj się od węzła autostradowego Grudziądz. Jedna z koncepcji zakłada przebieg drogi S5 przez Trasę Średnicową w naszym mieście, druga omija nasze miasto biegnąc przez Gminę Grudziądz, gminę Gruta, gminę Rogóźno i gminę Łasin. Większość samorządowców na dzisiejszym spotkaniu przychylała się do propozycji Prezydenta Macieja Glamowskiego, aby zaproponować rozwiązanie, w którym powstałby nowy węzeł autostradowy w okolicy Góry Klęczkowskiej, który następnie łączyłby się z ostatnim wariantem.

- Budowa S5 warunkuje dalszy rozwój naszego miasta i ościennych gmin. Daje możliwość lepszego skomunikowania. Według mnie ważne jest, aby takie inwestycje planować z wyprzedzeniem, ustalać zagospodarowanie przestrzenne w gminach, aby w przyszłości unikać problemów chociażby z wyburzaniem mieszkań znajdujących się na terenie zaplanowanym pod budowę drogi. Wspólne stanowisko dotyczące promocji gospodarczej jest ważne, ponieważ zdaję sobie sprawę że wszystkie gminy w Polsce walczą o inwestorów. Musimy zadbać o to, żeby ściągać ich do naszego regionu – mówił w trakcie spotkania Maciej Glamowski.

Podpisanie porozumienia jest wstępem do regularnych spotkań przedstawicieli gmin z całego powiatu grudziądzkiego.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-21 18:00
miejsce
Parafia Podwyższenia Krzyża...
wstęp biletowany