Miasto artykuł sponsorowany
17 październik 2012

Jesień w ogrodzie: przygotuj rośliny do zimy

zdjęcie: Jesień w ogrodzie: przygotuj rośliny do zimy / Wszystkie opisane w artykule rośliny, a także wiele innych gatunków znanych i mniej znanych można nabyć w Centrum Ogrodniczym „Pod Strzemięcinem” przy ul. Chełmińskiej 208.
Wszystkie opisane w artykule rośliny, a także wiele innych gatunków znanych i mniej znanych można nabyć w Centrum Ogrodniczym „Pod Strzemięcinem” przy ul. Chełmińskiej 208.
Sezon jesienny to czas intensywnych prac w naszych ogrodach. Aby rośliny przetrwały zimę musimy je odpowiednio przygotować. Oto kilka porad.
Jesienią rośliny przechodzą w stan spoczynku, dlatego już teraz musimy o nie zadbać, aby wiosną na nowo zachwyciły swoim pięknem. Prace ogrodnicze możemy rozpocząć od koszenia trawnika, jednak niezbyt nisko. Ponadto należy zagrabić z niego liście i podsypać nawozem jesiennym typowym dla trawników. Jeśli na naszej murawie kiedykolwiek pojawiał się mech lub grzyby to koniecznie o tej porze roku należy - w celu odkwaszenia gleby - posypać trawę wapnem dolomitowym lub wapnem kredowym.

Odpowiedni nawóz to podstawa

Jeżeli w naszym ogrodzie rosną drzewa owocowe to jesienią również powinniśmy podsypać je nawozem. Liście, które leżą pod drzewami należy dokładnie zagrabić i dodać do kompostownika. W przypadku drzew porażonych chorobami liście powinniśmy spalić. W przeciwnym wypadku mogą zarazić inne zdrowe rośliny. Jeżeli nie udało nam się w porę zebrać owoców, przez co część z nich opadła na ziemię, zgniłe należy zakopać głęboko w ziemi. W przypadku cięcia gałęzi, wykonujemy jedynie niezbędne prace, takie jak usuwanie starych, suchych gałęzi i konarów. W okresie wczesnej wiosny tj. na przełomie lutego i marca wykonamy cięcia właściwe. Nie przycinamy także krzewów ozdobnych. Lepiej zrobić to wczesną wiosną, ponieważ pobudzi to do lepszego krzewienia się. Od sierpnia wysiewamy nawozy zielone na przykład wykę, peluszkę, łubin czy gorczycę, które dają dużo masy zielonej, tym samym poprawiając strukturę gleby, a także dostarczają właściwych naturalnych składników, ponadto gorczyca dodatkowo ją odkaża. Można również wysiewać nawóz zielony ozimy na przykład żyto czy wykę, które przekopiemy dopiero wiosną. Pozostałe rośliny także podsypujemy nawozem jesiennym, który pomoże im lepiej przetrwać zimę, a siarczan potasu sprawi, że zielone części roślin zdrewnieją jeszcze przed zimą. Możemy też przesadzać i dzielić różne rośliny wieloletnie, a także byliny.

Zadbaj o oczko wodne

Bardzo ważne, aby ze stawu usunąć zgniłe liście, które zagrażają jakości wody. W przypadku, gdy części roślin zaczną rozkładać się w wodzie, zużywają przy tym duże ilości tlenu potrzebnego naszym rybom. Ponadto zbyt nadmiernie wzbogacą wodę w składniki odżywcze, co spowoduje w przyszłym roku zbyt duży rozwój glonów.

Pamiętajmy także o wykopaniu roślin wieloletnich lecz niezimujących, między innymi dalie, kanny oraz mieczyki. Możemy je przechować w torfie lub trocinach w chłodnym pomieszczeniu pamiętając aby od czasu do czasu zwilżać je wodą. Przed przechowywaniem można również zabezpieczyć je środkiem chemicznym np. Kaptanem, który nie dopuści do porażenia przez choroby grzybowe.

Jesienią warto również posadzić w swoim ogrodzie wiele różnorodnych cebul na przykład tulipany, narcyze, przebiśniegi, cebulice, hiacynty, lilie, liliowce, czosnki ozdobne, pustynniki, piwonie, krokusy  i wiele innych gatunków, których pora sadzenia przypada właśnie na ten okres, a które będą zdobiły nasz ogród od wczesnej wiosny do końca lata. Przed posadzeniem pamiętajmy, aby nasze cebulki i kłącza zabezpieczyć środkiem chemicznym – w tym przypadku również dobrze sprawdzi się Kaptan. Do wysadzania cebul warto zaopatrzyć się w ręczną sadzarkę, małą łopatkę oraz specjalne koszyczki, które zabezpieczają nam cebule przed podgryzaniem przez nornice. Świeżo posadzone rośliny należy obficie podlewać.

Jesień to czas zakupu nowych roślin

W przypadku krzewów ozdobnych na pewno warto posadzić różnorodne iglaki, które będą zdobiły nasz ogród przez cały rok są bowiem zimozielone. Z roślin liściastych polecam   berberysy, których ulistnienie pięknie przebarwia się jesienią. Ponadto o tej porze roku kolorowe gałązki mają derenie, krwistoczerwone liście przybiera trzmielina oskrzydlona, a liście klonów przebarwiają się od koloru żółtego po pomarańczowy, aż do czerwonego.

Starajmy się aby nasz ogród również jesienią był dla nas  atrakcyjny. Możemy to uzyskać poprzez dobór odpowiednich roślin zmieniających kolor lub takich, które kwitną do późnej jesieni np. tojady, hibiskusy, rudbekie, jeżówki, zimowity, wrzosy, perowskie, astry  czy róże. Jesienią zaopatrzmy się także w drzewka i krzewy owocowe. Pamiętać należy aby zabezpieczyć młode drzewka specjalnymi osłonami, które ochronią je przed zającami czy sarnami. Warto zakupić także agrowłókninę, którą będziemy osłaniali mniej wytrzymałe rośliny przed mrozem. Zabezpieczamy je dopiero wówczas, gdy ujemna temperatura utrzyma się przez kilka dni. Sytuacja ta dotyczy także obsypywania róż.

Zadbaj o rośliny balkonowe

Bardzo często na naszych balkonach czy tarasach sadzimy różne karłowe iglaki, róże, pnącza czy też wrzosy, które bardzo ładnie zdobią je latem i  zimą.  Musimy jednak  wyjątkowo zadbać o nie jesienią, zabezpieczając przed mrozem bryłę korzeniową - najlepiej obkładając ściany doniczki dość grubym styropianem. Można to zrobić też przed sadzeniem rośliny wykładając nim ściany doniczki i w ten sposób nie musimy się już martwić o to jesienią. Używamy też  agrowłókniny do okrycia mniej wytrzymałych roślin np. cyprysów. Pamiętajmy jednak, że nawet w czasie zimy - najlepiej w czasie odwilży - powinniśmy podlewać rośliny pozostawione na balkonie. Uchroni to przed przesuszeniem, które jest  najczęstszą przyczyną ich obumarcia.

Wszystkie wspomniane w artykule rośliny, a także wiele innych gatunków znanych i mniej znanych można nabyć w Centrum Ogrodniczym „Pod Strzemięcinem” przy ul. Chełmińskiej 208. Centrum posiada również w swojej ofercie wiele innych artykułów ogrodniczych jak np. kratki, pergole i płoty drewniane, ziemię i korę ogrodniczą, nawozy,  folie tunelowe, plandeki, środki ochrony roślin, kamienie ogrodowe, elementy bambusowe, siatki ogrodzeniowe pcv, fontanny do oczek wodnych, narzędzia ogrodnicze, kosiarki elektryczne, nasiona kwiatów i warzyw, donice plastikowe i ceramiczne, karmy dla gołębi, artykuły zoologiczne, artykuły dla pszczelarstwa i wiele innych towarów. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Centrum Ogrodniczego, zasięgnięcia porad specjalistów oraz nabycia interesujących artykułów.


Katarzyna Chochołowska
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
16.9°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:40
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 18:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-22 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany