25 marzec 2020

Kolejne ograniczenia - co to oznacza?

fot. UM Grudziądz
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski od 25 marca wprowadzają kolejne ograniczenia w związku z panującym stanem epidemii. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia. Zamieszczamy listę ograniczeń dla Polaków dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

– Przemieszczać się można jedynie w uzasadnionych przypadkach np. do pracy, do apteki, do lekarza czy po niezbędne zakupy spożywcze.

– Dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, aby zawieźć jej żywność, leki bądź żeby wyprowadzić jej psa.

– Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, wyjątek stanowią spotkania z rodziną. Oznacza to, że po ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwuosobowe grupy.

– Ograniczenia w transporcie zbiorowym – ściśle określona liczba osób w jednym autobusie i tramwaju. Oznacza to, że w komunikacji miejskiej obowiązują tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 40, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 20 osób.

– Nie wolno korzystać z bulwarów, parków i placów zabaw. Nie można rekreacyjnie spacerować po lesie.

– W mszach św., ślubach i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc kapłana sprawującego mszę oraz pracowników zakładu pogrzebowego.

– Granice Polski pozostaną zamknięte do 13 kwietnia.

Nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących policji pomoże wojsko. Uruchomiona została także aplikacja „Kwarantanna Domowa”, która pomoże służbom w bezpośrednim kontakcie z osobą objętą kwarantanną. Aplikacja ta umożliwia kontakt z psychologiem czy złożenie zapotrzebowania na artykuły spożywcze.


 

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń nie obowiązują na terenach zakładów pracy. Prosimy o przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji.

– Kupujemy sobie czas na lepsze przygotowanie służby zdrowia. Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji, czy pubów nadal obowiązują – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Aby uchronić siebie i bliskich przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 stosujmy się do zaleceń i pozostańmy w domach.

Natalia Granica

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
822
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany