Leśny Survival
„Leśny Survival” to jedno z najnowszych wydarzeń, które od zeszłego roku organizuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu. Pierwsza edycja wydarzenia była nie lada wyzwaniem, ponieważ rywalizacja drużyn odbyła się w nocy, co dodatkowo podniosło poprzeczkę. Tym razem wydarzenie rozpoczęło się wcześniej, dzięki czemu w zmaganiach mogły wziąć udział także młodsze dzieci pod opieką dorosłych.
Uczestnicy na początku zostali przydzieleni do sześciu drużyn: Wilki, Lisy, Sarny, Dziki, Zające i Daniele. Następnie, dzięki uprzejmości MZK Grudziądz, specjalny autobus przewiózł drużyny na punkty startowe, gdzie od tego momentu drużyny musiały działać samodzielnie. Na trasie każdej z drużyn zostały rozmieszczone różne zadania i punkty orientacyjne, które trzeba było odnaleźć w terenie korzystając z mapy. Po rozwiązaniu zadania, drużyna otrzymywała wskazówki dotarcia do kolejnego wyzwania. Trasy zostały tak przemyślane, by do zadań prowadziły główne leśne ścieżki, ale jeśli drużyna czuła się na siłach, lub chciała zyskać krótszy czas przejścia trasy, nic nie stało na przeszkodzie, by przejść przez las „na przełaj”.
A z czym dokładnie musiały zmierzyć się drużyny? Zadania były różnorodne i wymagały współpracy całej grupy. Trzeba było m.in. odkopać „skarb”, który wcześniej trzeba było zlokalizować w terenie, wykazać się umiejętnością czytania róży wiatrów, czy rozszyfrować współrzędne ze stosów drewna. Jednym z zadań było również wykonanie hotelu dla owadów, które zostały ocenione na koniec przez organizatorów. Na każdym z zadań drużyna musiała również zebrać jedną deseczkę, a ostatnim zadaniem było złożenie w całość budki lęgowej dla ptaków. Wykonane budki uczestnicy otrzymali jako upominki. Dodatkowo drużyny musiały skanować kody QR i „odbijać się” na punktach, co dawało dodatkowe punkty, ale także organizatorzy wydarzenia mogli na bieżąco śledzić miejsca, w których znajduje się grupa. Gdy drużyna potrzebowała pomocy lub zgubiła drogę, można było skorzystać z telefonu, by poprosić organizatorów o wsparcie. Wszystkie trasy prowadziły do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie na uczestników czekało ognisko i poczęstunek. Po podsumowaniu wydarzenia, wszystkie drużyny otrzymały nagrody i upominki za udział.
„Leśny Survival” to wydarzenie, które pozwala przetestować swoje umiejętności poruszania się po lesie, czytania mapy czy działania w grupie. To także wydarzenie, które zachęca do aktywności w lesie. Grudziądzanie nie mają z tym problemu, gdyż świetnie zlokalizowany Las Rudnicki w granicach miasta pozwala na spędzanie czasu na łonie natury. Warto chodzić na leśne wycieczki nawet samemu i ćwiczyć na przykład orientację w terenie, co pozwoli nam samym wybierać się później na dalsze wyprawy i poznawać bogate i dzikie tereny leśne naszego kraju.
Biuro Prasowe Prezydenta