12 listopad 2019

Mariusz Żebrowski z pasją opowie o Grudziądzu

fot. UM Grudziądz
W czwartkowy wieczór w grudziądzkim Klubie Akcent odbędzie się wystawa rysunku Mariusza Żebrowskiego. Wernisaż połączony będzie z promocją książki „Grudziądz - poczuj to...". Start godzina 18:00.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Mariusz Żebrowski (ur. 1967 r.) – historyk, archiwista, pedagog. Kustosz w Dziale Historii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Nauczyciel w SP nr 16 im płk. Zbigniewa Makowieckiego w Grudziądzu. 


Pasją Pana Mariusza jest historia wojskowości. W swoich zainteresowaniach skupia się głównie nad grudziądzkimi fortyfikacjami. Pisze artykuły, w których stara się przybliżać historię miasta Grudziądz i najbliższej okolicy. Swoją pasją zaraził również rodzinę. Jako członek grupy rekonstrukcyjnej „Garnizon Grudziądz” wraz z żoną i córką propaguje spotkania z żywą historią.  

Ponadto praktycznie od zawsze tworzy satyryczne ilustracje będące wynikiem wnikliwej obserwacji świata, w których z dowcipem komentuje relacje międzyludzkie, kwestie polityczne i obyczajowe. Ma na swoim koncie dwie wystawy rysunków satyrycznych. Wątkiem przewodnim rysunków zaprezentowanych kilkanaście lat temu na wystawie w Galerii Akcentu były kwestie polityczno–społeczne. Natomiast tematyka rysunków przedstawionych w bieżącym roku,  na wystawie w Muzeum w Grudziądzu dotyczyła ludzkiej seksualności. Prace autora opatrzone wymownym komentarzem, nie tylko bawią lecz przede wszystkim zmuszają do krytycznego myślenia – to ich największa wartość.

Zaprezentowane na wystawie rysunki ze zbioru opowiadań Mariusza Żebrowskiego „Grudziądz – poczuj to… ”, stanowią wybór najnowszych prac autora, tym razem nie z gatunku satyry. Ilustrując miejsca wydarzeń zaprezentowanych w zbiorze opowiadań stanowiły dla autora kolejne wyzwanie. Jest to nowa odsłona rysunków Mariusza Żebrowskiego za sprawą zastosowanej kreski, technik plastycznych.

Opowiadania Mariusza Żebrowskiego zaprezentowane w niniejszej książce początkowo były pisane do szuflady. Pomysł wydania ich narodził się niedawno. Tematyka tych krótkich opowieści z dreszczykiem oscyluje wokół urban legends. Autor  przedstawia  Grudziądz i okolice w formie beletrystycznej, a nie jak dotychczas w formie opracowań historyczno–naukowych. Ponadto w książce znajdziemy również rysunki Mariusza Żebrowskiego, jednak tym razem nie z gatunku satyry. Ilustrują one miejsca wydarzeń zaprezentowanych w zbiorze opowiadań. Czytelnik zagłębiając się w lekturę  może poczuć Grudziądz po zmroku.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
921
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-10-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-21 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany