31 lipiec 2021

Medal dla stuletniej mieszkanki Grudziądza

fot. nadesłane
To skromna i bardzo pogoda osoba, którą cechuje duża ciekawość świata - Urszula Kowalska, pensjonariusza Domu Seniora "Ułan" w Grudziądzu dołączyła do grona najstarszych mieszkańców regionu uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wizytę stulatce złożył dziś (29 lipca) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
REKLAMA

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności

- mówi marszałek Piotr Całbecki.

Urszula Kowalska urodziła się 23 lipca 1921 roku w Klonowie (powiat tucholski). Pochodzi z ziemiańskiej rodziny, która zajmowała się dzierżawieniem ziemi, handlem i usługami pocztowymi. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej kontynuowała naukę w Koronowie (powiat bydgoski) i Bydgoszczy. Okres niemieckiej okupacji w czasie drugiej wojny światowej spędziła razem z rodziną. Po wojnie wyszła za maż i przeprowadziła się do leśniczówki w Piłce (województwo wielkopolskiego), gdzie wychowała czworo dzieci. W 1978 roku, po śmierci męża, powróciła w rodzinne strony i zamieszkała w Świeciu. Ma dziewięcioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt. Od kilku miesięcy jest pensjonariuszką Domu Seniora w Grudziądzu.


Pełny biogram

Przyszła na w Borach Tucholskich, a później przez lata mieszkała z rodziną w leśniczówce na terenie Wielkopolski. Do naszego regionu powróciła pod koniec lat siedemdziesiątych i zamieszkała w Świeciu.

Urszula Kowalska urodziła się 23 lipca 1921 roku w Klonowie (powiat tucholski). Pochodzi z rodziny ziemiańskiej, jej rodzice Zofia i Paweł Friese dzierżawili ziemię i prowadzili lokalną pocztę oraz sklep wielobranżowy. W Klonowie dorastała razem z bratem i trzema siostrami, a po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej kontynuowała naukę powszechną w Koronowie (powiat bydgoski) i Bydgoszczy.

Początek drugiej wojny światowej był trudnym czasem dla młodej kobiety, której przyszłego teścia rozstrzelano w odwecie za pożar pobliskiego niemieckiego gospodarstwa. Pomordowanych w tym czasie Polaków upamiętnia dziś pomnik na Rudzkim Moście w Tucholi. Resztę okupacji pani Urszula spędziła w rodzinnym Klonowie, szczęśliwie unikając represji.

W 1946 roku wyszła za Piotra Kowalskiego, leśnika, z którym zamieszkała w leśniczówce w Piłce (województwo wielkopolskie). Zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem czworga dzieci (dwóch synów i dwóch córek). Po nagłej śmierci męża powróciła w rodzinne strony i w 1978 roku zamieszkała w Świeciu.

Na emeryturze pomagała w wychowywaniu wnuków, chętnie czytała i wybierała się na spacery. Zawsze była ciekawa świata i interesowały ją zachodzące w nim zmiany. Jest skromną i bardzo pogodną osobą, którą cechuje duża otwartość w stosunku do ludzi. Ma dziewięcioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt. Od kilku miesięcy jest pensjonariuszką Domu Seniora w Grudziądzu.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.


Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:
  • Pani Urszula jest 196 osobą uhonorowaną medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2021 roku ukończy 110 lat.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-21 18:00
miejsce
Parafia Podwyższenia Krzyża...
wstęp biletowany