Mieszkanie czy dom. Na co stać grudziądzan?
W obecnych czasach osoby chcące na własną rękę rozpocząć życie nie mają łatwo. Podstawą jest praca i godny zarobek, dzięki któremu będą mogli utrzymać siebie i swoje M. Kredyt, pożyczka od rodziny, a może wygrana? Jakąkolwiek opcje byśmy nie wybrali, aby zdobyć odpowiednią kwotę na życiowy start należy nieźle się nagimnastykować. Ważna jest także wysokość niezbędna do zakupy własnych czterech kątów. Tu pojawia się dylemat. Mieszkanie w bloku czy domek jednorodzinny? Oczywiście jeżeli wybór uzależniony jest od pieniędzy większość młodych decyduje się na mieszkanie, bowiem średniej wielkości lokal, około 60m2 kosztuje – w zależności od standardu – od 100 tys. do ponad 200 tys. złotych. Jeżeli zdecydujemy się na „mały, biały domek” musimy przygotować się na znacznie wyższe stawki. Nawet do milionów złotych – wszystko w zależności od powierzchni domu i działki, na której znajduje się budynek.
Pieniądze to nie wszystko
Pomijając kwestię finansową zarówno mieszkania, jak i domy mają swoich zwolenników oraz przeciwników. - Od wielu lat mieszkam w bloku. Lubię nasze mieszkanie, ma 3 pokoje, jest przestronne, jednak w przyszłości zdecydowanie wolałabym mieszkać w domu jednorodzinnym. Zalety? Jest ich bardzo dużo, ale największym jak dla mnie jest fakt, że niezależnie co będę robiła, jestem u siebie. Nareszcie bez obawy, że sąsiedzi przyślą mi policję w środku nocy, będę mogła zrobić imprezę dla rodziny i znajomych i bawić się hucznie do białego rana – trafnie zauważa Katarzyna, mieszkanka osiedla Tarpno w Grudziądzu. Duże znaczenie w wyborze ma także przeszłość, czyli to gdzie mieszkaliśmy będąc jeszcze z rodzicami. - Do pewnego momentu myślałam, że mieszkanie i nadal po części tak myślę. Od urodzenia mieszkam w mieszkaniu i jestem do tego przyzwyczajona – podkreśla 29-letnia Ewelina.
Jedną z wad domków jednorodzinnych jest to, że trzeba przy nich znaczeni bardziej się napracować. W przypadku jakiejkolwiek usterki o jej naprawę musisz martwić się sam, bądź wezwać fachowca, który zażąda za swoją pracę odpowiedniego wynagrodzenia. Zapomnij o pracowniku spółdzielni mieszkaniowej, która często zarządza osiedlami i dba o stan techniczny rur bądź innych urządzeń. Do kłopotów z domem dochodzi jeszcze chociażby opał na zimę, wywóz śmieci czy koszenie trawnika przed domem. Ponadto za wyborem mieszkania przemawiają sąsiedzi. Nie da się nie zauważyć, że potrafią oni nieraz uprzykrzyć człowiekowi życie, jednak w sytuacjach niebezpieczeństwa – pożar, czy inne zdarzenie losowe – mogą uratować życie.
Wpływ na to, jaką opcję wybierzemy ma wiele czynników. Spokój i własny ogród w domku czy non stop ciepła woda w kranie w mieszkaniu. Do tego możliwości finansowe naszego portfela. Mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny? Wybór należy do Was.