21 listopad 2019

Nadzieja dla grudziądzkiej lecznicy

fot. UM Grudziądz
20 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rząd nie może przerzucać na samorządy odpowiedzialności za zadłużenie placówek medycznych. W czwartek w Urzędzie Miejskim odbył się briefing prasowy Prezydenta Macieja Glamowskiego, podczas którego przedstawił swoje stanowisko.
REKLAMA

Obarczanie samorządów długami szpitali jest niezgodne z konstytucją – ogłosił sędzia TK Stanisław Rymar.

Sprawa także dotyczy nas, a dokładniej tej części kosztów, które są narzucane przez system, chociażby zatrudniania określonej liczby pielęgniarek, płacy minimalna oraz inne zapisy ustawowe, które powodują koszty, jednak państwo nie zapewnia na nie zabezpieczenia. – mówił Prezydent Maciej Glamowski.

Zadłużenia nie są tylko i wyłącznie problemem Grudziądza. Tylko w tym roku zadłużenie szpitali w Polsce wzrosło z 13,1 mld zł na koniec 2018 r. do 13,8 mld złotych, co oznacza, że w ciągu kilku miesięcy zadłużenie zwiększyło się o 700 mln zł.

Narastające lawinowo zadłużenie utrwala niekonstytucyjny stan braku równego dostępu do świadczeń ochrony zdrowia. Taki jest właśnie skutek kwestionowania artykułu, który przerzuca na jednostki samorządu stale rosnące koszty bez zapewnienia środków na finansowane. (…) Samorządy powinny otrzymywać środki adekwatne do zadania. Źródłem długów jest niedofinansowanie świadczeń przez NFZ. Gdyby refundował w pełni ilość świadczeń, obciążenie samorządów długami placówek byłoby słuszne – tłumaczyła w uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Przypomnijmy, że grudziądzka lecznica posiada 39 oddziałów i obsługuje bisko pół miliona pacjentów z całego regionu.

Grudziądz odpowiada za bezpieczeństwo zdrowotne prawie pół miliona mieszkańców regionu. Na nas przerzuca się obowiązek pokrywania straty i świadczenia usług medycznych na bardzo wysokim poziomie. Robimy to bardzo dobrze, tylko musimy dostać na to odpowiednie środki. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny jasno orzekł, że to jest rola państwa, a nie samorządu i to z punktu widzenia Grudziądza jest kluczowym wnioskiem płynącym z tego wyroku. – mówił Maciej Glamowski.

Prezydent dodał, że sprawa zadłużenia jest problemem systemowym, gdyż większość szpitali w Polsce nie radzi sobie w tej sferze. Samorządy nie posiadają środków na finansowanie szpitali powiatowych czy specjalistycznych, a placówki, które do tej pory bilansowały się, dzisiaj także wykazują straty.

Biuro Prasowe i Medialne

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-01-31 19:30
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-01 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-08 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany