Obchody Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty
W uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, w tym Sebastian Soberski, oraz poseł na Sejm RP Tomasz Szymański.
Grudziądz jest miastem, w którym Mikołaj Kopernik, powszechnie znany jako astronom, dał się poznać także jako ekonomista. W ubiegłym roku obchodziliśmy 500. rocznicę wygłoszenia przez niego traktatu „O szacunku monety”, co właśnie w Grudziądzu miało miejsce. W traktacie tym dokonano naukowego uporządkowania pojęć związanych z pieniądzem i monetami oraz sformułowano prawo, zgodnie z którym, jeżeli w obiegu znajdują się pieniądze o takim samym nominale, różniące się jednak pod względem wagi i stopu użytych do ich wybicia kruszców, to monety „lepsze”, tj. o większej masie i bardziej wartościowym stopie (zawierające więcej srebra), są wycofywane z rynku i pełnią rolę środka gromadzenia skarbu. W obiegu pozostają wówczas monety „gorsze”, co oznacza, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
Wygłoszenie traktatu miało miejsce 21 marca 1522 roku. Była to pierwsza publiczna prezentacja poglądów monetarnych uczonego, zakończona debatą. Z tej przyczyny, w związku z 500. rocznicą wygłoszenia w naszym mieście wspomnianego traktatu, ubiegły rok został w Grudziądzu ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty.
Obecny rok, na mocy uchwały Senatu RP, został z kolei ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika, a to z uwagi na 550. rocznicę jego urodzin.
- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Grudziądzu Mikołaj Kopernik zaprezentował swój słynny traktat oraz że nasze miasto znajduje się na Szlaku Kopernikowskim – powiedziała Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.
W związku z Dniem Mikołaja Kopernika Ekonomisty pod jego pomnikiem na Placu Miłośników Astronomii zostały złożone kwiaty. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, którą można podziwiać na grudziądzkim rynku. Więcej informacji na temat wystawy dostępnych jest tutaj.
Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 21 marca 2023
Data edycji 21 marca 2023