9 wrzesień 2019

Odmalowali mur przy ulicy Spichrzowej

fot. UM Grudziądz
Dzisiaj odmalowaliśmy zniszczony mur przy ulicy Spichrzowej. W akcję zaangażował się Prezes GKM S.A. Marcin Murawski wraz z Krzysztofem Buczkowskim i Artemem Lagutą.
REKLAMA

Jest to dla nas trudna sytuacja, gdyż każdy utożsamia się z naszymi barwami, jednak ulica Spichrzowa nie jest dobrym miejscem na malunki na ścianach. Dzisiaj spotkaliśmy się, żeby stare miasto, nasze miasto, ładnie wyglądało.” – komentuje Krzysztof Buczkowski.

Namalowanie graffiti to dla „artysty” godzina pracy. Natomiast odmalowanie kawałka muru jest już procesem dużo bardziej czasochłonnym. „Samo uzyskanie zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie prac naprawczych trwało miesiąc. Szanuję kibiców i cieszę się, że dopingują naszych zawodników. Nie zgadzam się jednak na to, aby „kibicowanie” wiązało się z niszczeniem zabytków, czy nowych elewacji.” – podkreśla Prezydent Maciej Glamowski.

Malowanie farbami, markerami i sprayem elewacji budynków, czy płotów ogrodowych jest przestępstwem. Wandalizm przynosi znaczne straty materialne, ale walka z tym zjawiskiem jest konieczna. Brak reakcji na tego typu zachowania sprzyja wzrostowi przestępczości. Stwierdzono, że pozostawione na dłuższy czas graffiti zachęca innych do kolejnych aktów wandalizmu, śmiecenia bądź przywłaszczania mienia.

Dana grafika musi uzupełniać środowisko w miejscu do tego przeznaczonym, musi być estetyczna, na wysokim poziomie i nieść jakiś konkretny przekaz. Trudno się nie zgodzić, że napis dotyczący Klubu był wykonany starannie i na wysokim poziome, jednak miejsce wybrane przez grafficiarzy jest niewłaściwe. W związku z tym zachęcamy mieszkańców do dbania o nasze miasto i prosimy o zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje. 

Grudziądzanie uważają, że dobry street art dodaje miastu charakteru, jednak gdy tworzy się go w odpowiednich miejscach. Co znaczy odpowiednich? Takich, które nie są zabytkami, instytucjami publicznymi czy placówkami kultury i oświaty. Aktualnie poszukujemy w Grudziądzu miejsc, które mogłyby stać się legalną ścianą dla ulicznych artystów.


Biuro Prasowe Prezydenta

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-01-25 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-25 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-26 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-01 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany