21 październik 2020

Opowie o Czarnych Dziurach

fot. UM Grudziądz
W czwartek odbędzie się wykład doktorantki Uniwersytetu w Cambridge. Prelegentka opowie o tegorocznej Nagrodzie Nobla. Prelekcja będzie dostępna online.
REKLAMA

22 października o godzinie 18:00 odbędzie się transmisja wykładu „Czarne dziury – Nagroda Nobla 2020”. Prelekcję poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio będzie miało miejsce w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

– Podczas tej krótkiej prezentacji z radością opowiem o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki oraz jej głównych „gwiazdach” – czarnych dziurach i ogólnej teorii względności. Patrząc wstecz na historię myśli fizycznej pokażę, że czarne dziury nie są jedynie egzotycznym pomysłem XX wieku, a ich istnienie zaprzątało umysły naukowców już od 250 lat. Następnie przyjrzymy się bliżej eksperymentowi noblowskiemu, omawiając dobre praktyki przeprowadzania badań i niezwykły upór z jakim astronomowie wykonują obserwacje uważane za niemożliwe w momencie ich realizacji. Porozmawiamy też o tym czy warto dalej studiować te zagadnienia i jak ich poznanie może wpływać na nasze życie codzienne – mówi prelegentka.

Joanna Piotrowska – doktorantka na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie zajmuje się zagadnieniem zatrzymywania procesów gwiazdotwórczych w lokalnym Wszechświecie. W badaniach skupia się na roli supermasywnych czarnych dziur w ewolucji galaktyk, wykorzystując dane obserwacyjne oraz symulacje numeryczne.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

 

Linki do transmisji:

Youtube Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu

FB Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne – Grudziądz

FB Urania – Postępy Astronomii

FB Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

 

Biuro Prasowe i Medialne

Data dodania 21 października 2020

Data edycji 21 października 2020

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2021-01-31 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 16:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany