27 marzec 2020

Oświadczenie Prezydenta - fakenewsy

fot. UM Grudziądz
Od dłuższego czasu mogą Państwo zaobserwować eskalację pomówień i nieprawdziwych, tendencyjnych treści skierowanych w stronę Urzędu Miasta i jego zarządu.  Staraliśmy się wszystkie te nieprawdy wyjaśniać i pokazywać jak wygląda rzeczywistość. Ale publikacje - takie jak ta z portalu redagowanego przez Jerzego Różyckiego są już nie tylko nieprawdą, ale przejawem cynicznego wykorzystywania ekstremalnie trudnej sytuacji w jakiej dziś znaleźliśmy się nie tylko jako miasto, kraj ale cały świat. To akt nieodpowiedzialnego wzburzania emocji mieszkańców kłamstwami lub insynuacjami w obliczu pandemicznego zagrożenia. Brak rozsądku i bezwzględna walka polityczna, która wydają się toczyć niektórzy, mogą być w swoich skutkach niebezpieczne jak wirus.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Napiszę raz jeszcze. Decyzja o przemianowaniu grudziądzkiego szpitala zapadła na szczeblu rządowym. Wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie, a jego praca polega przede wszystkim na wykonywaniu decyzji premiera i jego ministrów. Jako Prezydent Miasta nie okłamałem mieszkańców i ten zarzut Pana Różyckiego odbieram jako jeden z aktów szkalowania nie tylko mojej osoby, ale również urzędu, który sprawuję.

Bez względu jednak na to, trzeba mieć świadomość niewyobrażalnie groźnej skali problemu, wobec którego wszyscy stanęliśmy. To nie jest problem naszego miasta, ani naszego województwa. Światowa pandemia zaatakowała nasz kraj. Działania rządu, w tym jego przedstawiciela w osobie wojewody kujawsko-pomorskiego, mają wymiar strategiczny. Cały system ochrony zdrowia w Polsce został przeformatowany i skupiony na celu nadrzędnym, jakim jest wyhamowanie pandemii. Musimy mieć świadomość, że nie żyjemy już w świecie znanym nam jeszcze sprzed kilku tygodni. Zmienił się komfort życia, zmieniły się priorytety, zmienił się dostęp do wielu rzeczy i spraw, które jeszcze niedawno w sposób oczywisty były na wyciągnięcie ręki.

Grudziądzki szpital to kompleks medyczny, który już na etapie projektowania był przewidywany na sytuacje zagrożenia, a nawet wojny. Dzisiejsze warunki pandemii są realiami wymykającymi się z jakichkolwiek klasyfikacji. Stoimy w obliczu zagrożenia życia wielu ludzkich istnień. Przykładem niekontrolowanej eskalacji wirusa są Włochy, czy Hiszpania, gdzie ludzkie zwłoki są przechowywane na lodowiskach sportowych, bo nikt nie jest w stanie nadążyć z pochówkiem ciał.

Właśnie wobec takiego zagrożenia została na szczeblu administracji rządowej podjęta decyzja o wykorzystaniu grudziądzkiego szpitala jako szpital jednoimienny zakaźny. Oczywiście, że powoduje to ogromny dyskomfort dla grudziądzan z różnymi dolegliwościami i chorobami, ale choć jeszcze tego nie widać, w skali kraju walczymy o życie naszych najbliższych, nie tylko naszych matek, ojców, dziadków. Koronawirus zbiera swoje „żniwo” wszędzie i wśród wszystkich grup wiekowych. Grudziądzki szpital, w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji, jest jednym z filarów bezpieczeństwa dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. I to właśnie grudziądzanie będą mieli w czasie bezpośredniego zagrożenia „pod ręką” jeden z najlepiej w kraju przygotowanych na pandemię szpital. To tu w pierwszej kolejności trafia niezbędny do walki z wirusem sprzęt.

Żeby jednak potrafić popatrzeć na to, z czym boryka się teraz nie tylko nasze miasto, ale dosłownie cały świat, trzeba mieć więcej niż odrobinę wyobraźni, a przede wszystkim trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za więcej niż tylko swoje dobro. W wypadku portalu pana Jerzego Różyckiego można odnieść wrażenie, że i ta wyobraźnia i to poczucie odpowiedzialności są - mówiąc delikatnie – mocno zawężone.

Wszyscy działamy w obliczu ekstremalnie wysokiego zagrożenia, w związku z czym nie ma miejsca na uprawianie małych politycznych rozgrywek. Ich żenująca miałkość, będzie miała zdecydowanie mniejszą szkodliwość, kiedy minie czas pandemii. Może wtedy niech internetowi hejterzy różnej proweniencji rozwijają swoje skrzydła. Póki co jednak warto swoją bezmyślność, albo prymitywną działalność polityczną powściągnąć na rzecz tego dobra, którym jest życie nas wszystkich. Bo w tej chwili stawką w czasach pandemii jest właśnie życie: naszych bliskich i nas samych.

Maciej Glamowski
Prezydent Grudziądza

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
601
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany