Porozumienie o współpracy ws. propagowania etosu Solidarności
fot. UM Grudziądz
W czwartek, 12 grudnia, w Refektarzu Urzędu Miejskiego podpisano porozumienie w sprawie umacniania, kreowania i propagowania wśród młodzieży oraz społeczności lokalnej patriotycznych postaw obywatelskich z czasów walki o godność człowieka, wolność i niepodległość Ojczyzny i jej demokratyczne przemiany ze szczególnym uwzględnieniem okresu działania NSZZ „Solidarność”.
REKLAMA
Na mocy porozumienia prowadzone będą wspólne działania w celu upowszechniania postaw patriotycznych wynikających z historii ruchu społecznego, tworzonego przez NSZZ „Solidarność” i ludzi związanych z etosem tej organizacji. Strony porozumienia przywracać oraz utrwalać będą pamięć o historii walk niepodległościowych, a także o wolność, demokrację i godność człowieka. Zakłada się wspólne organizowanie uroczystości patriotycznych, paneli dyskusyjnych i innych przedsięwzięć, w tym „żywych lekcji historii” z udziałem świadków historii, czyli uczestników tamtych wydarzeń.
– Porozumienie podpisane w przeddzień 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego jest rozszerzeniem działań, które do tej pory podejmowaliśmy w naszym mieście wraz z lokalnymi działaczami „Solidarności” – podkreśliła wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska. – Teraz będziemy to robić wspólnie i we współpracy z regionalnymi strukturami „Solidarności”, Urzędem Marszałkowskim oraz historykami z Instytutu Pamięci Narodowej, co pozwoli podnieść rangę tego typu wydarzeń, a także pomoże lepiej dotrzeć, głównie do młodych pokoleń.
Porozumienie podpisali:
– Sebastian Gawronek, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”,
– Marek Wojtkowski, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
– Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza,
– Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 12 grudnia 2024
PRZECZYTAJ JESZCZE