Praca po pięćdziesiątce. Ma być normą, nie przywilejem
Nad tym, czy innowacyjne działania są szansą czy koniecznością dla lokalnego rynku pracy zastanawiano się podczas poniedziałkowej (10 grudnia) konferencji. Organizatorzy podzielili się z uczestnikami wiedzą, jaką udało się zebrać podczas realizowanego w naszym województwie projektu "Pięćdziesiąt plus doświadczenie". Pigułką wiedzy na temat, jak zarządzać różnorodnością wiekową w firmie, czyli co zrobić, żeby jak najefektywniej wykorzystać potencjał tkwiący w pracownikach danego przedsiębiorstwa jest praktyczny podręcznik autorstwa Sylwii Kulickiej – psychologa pracy i biznesu.
W publikacji przeczytamy między innymi o tym, w jaki sposób wspierać potencjał zawodowy pracownika. Jak to robić? Przede wszystkim poprzez tworzenie warunków pracy redukujących poczucie stresu pracowników, zwiększenie ich satysfakcji i motywacji, a także budowanie pozytywnego wizerunku samego siebie przez pracownika.
Młodość pogodzić z doświadczeniem
Regionalnym koordynatorem projektu "50 plus doświadczenie" jest dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, ks. Marek Borzyszkowski. Wyjaśnia on, że projekt ten nie był skierowany do osób bezrobotnych, ale do przedsiębiorców i pracowników, którzy mają 50 lat i więcej. - [...] cały problem polega na tym, aby wykorzystać potencjał istniejący w firmie, zarówno ludzi młodszych i starszych, aby też połączyć działania, na przykład w formie pewnego intermentoringu, czyli współpracy człowieka starszego z człowiekiem młodszym, aby jeden od drugiego mógł się czegoś nauczyć – zauważa ks. Marek Borzyszkowski.
Jak przekonać pracodawcę, że osoba po pięćdziesiątym roku życia jest wartościowym pracownikiem i powinna pozostać w firmie? - [...] osoba mająca doświadczenie jest w firmie potrzebna i dlatego należałoby zwrócić uwagę na dzisiejszych 40-latków, 50-latków, aby może zaproponować im jakieś szkolenie, które podniesie ich kwalifikacje i tym samym umocni ich pozycję w firmie, a tym samym nie będzie potrzeby szukania kogoś młodego, kogoś nowego do zadań wyższych. Natomiast młodego człowieka należałoby zatrudnić na stanowiskach początkowo niższych – wyjaśnia ks. Borzyszkowski.
Psychologowie zgodnie podkreślają, że kompetencje zawodowe pracownika są niezależne od tego, ile mamy lat. Zauważają również, że aby pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, warto zrobić bilans swoich kompetencji i uwypuklić to, co jest w nas najbardziej wartościowego. Warto dodać, że w projekcie "50 plus doświadczenie" wzięły również udział lokalne firmy, między innymi Casus Spółka z o.o. Dwoje jej pracowników po pięćdziesiątym roku życia uczestniczyło w szkoleniu, podczas którego zbadano ich kompetencje zawodowe.
Wideo z konferencji "Innowacyjność działań – szansa czy konieczność dla regionalnego rynku pracy?" w przygotowaniu.