Prezydent Bronisław Komorowski w Grudziądzu
- To nie przypadek, że właśnie w Grudziądzu spotykamy się, by rozmawiać o Wiślanej Trasie Rowerowej, bowiem miejsce, które wybrano na podpisanie deklaracji o współpracy w tym zakresie jest niezwykle urokliwe. Poza tym w Grudziądzu jest stosunkowo dużo ścieżek rowerowych. Cieszę się, że Marszałkowie zadeklarowali wspólny wysiłek na rzecz wdrożenia tego projektu. Być może za jakiś czas możliwa będzie podróż rowerem od źródła Wisły do jej ujścia. Dziś ok. 70% Polaków zapewnia, że ceni rower i coraz częściej wybiera właśnie aktywne formy spędzania czasu. To przedsięwzięcie jest adresowane do nich - mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Turystyka rowerowa doskonale wpisuje się w propagowaną przez Komisję Europejską politykę zrównoważonego rozwoju oraz nurt turystyki zrównoważonej, której podstawowym celem jest zintegrowanie działalności rekreacyjnej z celami ochrony przyrody. Przygotowana przez Prezydenta propozycja nowelizacji ustawy Prawo wodne znosi obowiązujący obecnie zakaz poruszania się rowerami po koronach i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych i otwiera drogę do wyznaczania w tych miejscach szlaków rowerowych, a nawet ich budowania. Tę inicjatywę postanowili poprzeć przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż Wisły. Marszałkowie zapowiedzieli zaangażowanie w działalność w zakresie aktywizacji turystycznego wykorzystania potencjału Wisły na rzecz wszechstronnego jej zagospodarowania, w tym m.in. na potrzeby rozwoju turystyki wodnej. Ponadto zadeklarowali współpracę służącą poparciu prezydenckiego projektu zmiany ustawy Prawo wodne w celu ułatwienia realizacji inwestycji w postaci budowy i wytyczania szlaków rowerowych i pieszych na wałach przeciwpowodziowych. Oczywiście wytyczenie dróg oraz szlaków pieszych i rowerowych na wałach przeciwpowodziowych będzie możliwe przy zachowaniu wszystkich priorytetów związanych z ochroną przeciwpowodziową. W kolejnym etapie zostanie powołany zespół roboczy, który m. in. zajmie się opracowaniem harmonogramu działań.
Ta współpraca oznacza powrót do idei budowy Wiślanej Trasy Rowerowej, która łączyłaby 1500-kilometrowy szlak z ofertą turystyczną na terenach położonych w promieniu 25 km po obu brzegach rzeki. Odcinek kujawsko-pomorski przebiegać będzie m. in. w rejonie rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych w zakolu dolnej Wisły. Samorząd województwa jest już na etapie wyłaniania wykonawcy, który przygotuje oznakowanie szlaku.
Przypomnijmy, Grudziądz realizuje projekt polegający na budowie Wiślanej Trasy Rowerowej, czyli ciągu pieszo-rowerowego, zlokalizowanego w północnej części miasta. Trasa przebiegać będzie od Al. Królowej Jadwigi terenami położonymi na skarpach wzdłuż Wisły, przez ul. Saperów, Las Garnizonowy i dalej ulice Czwartaków, 18 - tego Pułku Ułanów Pomorskich, Zawiszy Czarnego do Mieszka I łącznie z drogą dojazdową z ul. Jagiellończyka wraz z miejscami postojowymi przy punkcie widokowym nr 2. Prace obejmować będą także wykonanie infrastruktury towarzyszącej, tj. murów oporowych i punktów widokowych. Aktualnie trwa procedura wynikająca z prawa zamówień publicznych. Pierwsze prace powinny rozpocząć się za kilka tygodni. Miasto pozyskało dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięcia w wysokości blisko 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: Biuro Prezydenta