24 październik 2019

Prezydent o powodach wdrożenia planu naprawczego

fot. UM Grudziądz
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Grudziądza, kadencja, która przypadła mi w udziale, jest ogromnym wyzwaniem. Jako ekonomista  podjąłem się - wobec Państwa - zadania sprostania problemom, które paraliżują rozwój bliskiego naszym sercom Grudziądza.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Stając przed Państwem, uczciwie nie obiecuję cudownych rozwiązań i nie ukrywam faktów. Sukces naszego miasta jest jednak w zasięgu ręki. Proces przywracania miastu rozwojowej szansy został rozpoczęty, pierwszy rok już za nami!  

Trudnej sytuacji towarzyszą oczywiście spore emocje i dlatego z pokorą przyjmuję wszystkie głosy krytyki pod adresem moim i całego zespołu, z którym pracuję. Nie wierzę w nieomylność, nie mam prostych recept na wszystkie bolączki, bo proste rozwiązania tu nie istnieją. Wiem jednak, że znaleźliśmy sposób na rozwiązanie problemów, z którymi borykamy się jako wspólnota.

Oddaję temu miastu moją wiedzę ekonomiczną, moje codzienne zaangażowanie oraz moją wiarygodność. Wszystko postawiłem na Grudziądz i wiem, że uda się. Uda się - nam wszystkim!

Przed nami niełatwa praca odtworzenia ekonomicznego potencjału Grudziądza. Ale efektem ma być nasze wspólne poczucie komfortu oraz nasza duma z tego, że jesteśmy mieszkańcami nowoczesnego, rozwijającego się miasta, które stwarza dobre warunki do życia.

Do tego celu wiedzie trudna droga, ale wspólnie możemy przez nią przejść. Jak wspomniałem, nie ma prostych rozwiązań skomplikowanych problemów. Chciałbym jednak podkreślić, że podejmowane działania dotyczą zadań, z których większość i tak musiałaby zostać zrealizowana, niezależnie od programu naprawczego.  Konieczne są zmiany w części opłat zasilających budżet miasta, które dziś nie pokrywają codziennych wydatków. Konieczne są zmiany w sposobie naliczania opłat za odpady, bo w obecnym systemie opartym na deklaracjach mieszkańców nie płaci około 10 tys. osób. Musimy też od podstaw zmienić system grudziądzkiej komunikacji, która w tej chwili kosztuje miasto 50 milionów złotych rocznie i jest – relatywnie do wielkości miasta - jednym z droższych systemów w Polsce. Poszerzymy strefy płatnego parkowania w mieście, aby zapewnić większą dostępność miejsc parkingowych. Zmienimy również stawki podatków, ponieważ w przyszłym roku do naszego budżetu wpłynie 10 mln zł mniej z tytułu ulg w podatku dochodowym wprowadzonym przez rząd.

Wszystkie te zmiany mają na celu nie tylko usprawnienie w mieście tego, co działa nieodpowiednio, ale również realne zwiększenie dochodów do miejskiego budżetu. Ale aby nie być gołosłownym, szukamy też oszczędności w istniejących wydatkach i wprowadzamy je razem z całym pakietem programu naprawczego miasta. Chciałbym zaznaczyć, że bilansowanie systemu gospodarki odpadami, aktualizacja opłat za bilety, reorganizacja stref płatnego parkowania, to ruchy które są także  wykonywane przez inne miasta i są  związane ze wzrostem cen i opłat za energię elektryczną a także podnoszeniem płacy minimalnej.

U nas sprawy te, przy dużym braku poczucia odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie gminy, zostały przez lata zaniedbane.

Zatem proponowane działania dotyczą obszarów, których w ciągu ostatnich lat nie poświęcono należytej uwagi. To  doprowadziło do problemów z organizacją zadań i  ich zbilansowaniem. Ze względu na wymogi prawne, mamy też mniej czasu na wdrożenie skutecznych rozwiązań.

Ale wejście miasta w tryb programu naprawczego, to oprócz oszczędności, także szansa na uzyskanie pomocy rządowej. Tylko w ten sposób nasze miasto ma prawną możliwość ubiegania się o 320 milionów złotych bardzo preferencyjnej pożyczki rządowej, dzięki której będziemy mogli – równolegle do realizowanego plany naprawczego – zasilić finanse miasta, cały czas pamiętając o konieczności zapewnienia bezpiecznej przyszłości Szpitalowi.

Równolegle do tych działań konsekwentnie realizuję Pakiet Glamowskiego który ma na celu wykorzystanie potencjału spółek komunalnych poprzez powołanie grudziądzkiego holdingu.

Szanowni Państwo, Drodzy Grudziądzanie

Nie boję się odpowiedzialności za podejmowane przeze mnie decyzje. Realizuję konsekwentnie plan naprawy Grudziądza i robię to przede wszystkim jako ekonomista, zostawiając za sobą kwestie polityczne. Doraźna polityka i napędzane emocjami gry oraz intrygi nie służą naszemu miastu, które właśnie teraz, jak chyba nigdy dotąd oczekuje od nas siły wspólnoty.

My Grudziądzanie zasługujemy na wspaniałe miasto. Nasz Grudziądz będzie nas napawał dumą nie tylko dlatego, że jest to nasze miejsce na ziemi, ale dlatego również, że jest to miejsce wyjątkowo dobre do tego, żeby właśnie tu każdy mógł budować swoje własne szczęście. Możemy to zrobić, bo razem jesteśmy silniejsi!

Moja praca jest oparta na Państwa zaufaniu i w tym trudnym czasie zapewniam wszystkich, że nie zawiodę.

 

Maciej Glamowski

Prezydent Grudziądza

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-09-26 19:00
miejsce
Sztukateria Art&Music Pub,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-25 15:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 17:00
miejsce
Hala Widowiskowa, Grudziądz,...
wstęp biletowany