Procesja – ile ma wspólnego z religią?
Dziś we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach odbywały się procesje. Dziewczynki w pięknych sukienkach sypały kwiatki, chłopcy te kwiatki zbierali i przekonywali rodziców, że już nie mogą iść dalej i lepiej będzie iść do domu.
Zapytaliśmy wiernych uczestniczących w procesji czy wiedzą czym charakteryzuje się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej i jak powinna wyglądać każda procesja.
-
- Jestem praktykującą katoliczką. Chodzę do kościoła co niedzielę. Wiem, że Boże Ciało jest jednym z ważniejszych świąt w kościele. Co o nim wiem? Wiem, że są cztery ołtarze, tyle samo czytań no i oczywiście gałązki, które zabiera się do domu. U mnie jest zwyczaj wtykania ich za krzyżyk nad drzwiami i wymieniania co roku na nową – mówi Jadwiga, 54- letnia mieszkanka Lotniska.
A co na temat Bożego Ciała wie Ania, gimnazjalistka z Mniszka?
-
- Kiedyś sypałam kwiatki. Bardzo mi się to podobało. Zawsze chodzimy z rodzicami na procesję, ale jak mam być szczera, to nie wiem co to oznacza w kościele. Chyba żeby pokazać się, że się jest katolikiem. To podobne do Drogi Krzyżowej ulicami osiedla – porównuje dziewczyna.
Często zarzuca się osobom idącym na procesję, że robią to tylko dlatego żeby się pokazać. Ubierają się w to co mają odświętnego i zamiast zanurzyć się w modlitwie, komentują innych. Oczywiście, tak bywa, ale czy większość z nas nie ma ochoty wyglądać ładnie wychodząc gdziekolwiek? Życzylibyśmy sobie żeby przy tym również pamiętać o modlitwie.
Zakorkowane ulice? Jeżeli dziś musieliście wybrać się w trasę po polskich drogach, byliście narażeni na korki spowodowane zamknięciem wielu ulic. W procesjach uczestniczyło wielu wiernych, co udowodniło, że Polskę omija tendencja do odchodzenia od wiary w Boga.