reklama
kategoria: Miasto
20 grudzień 2022

Rondo PePeGe oficjalnie otwarte

fot. UM Grudziądz
Od dziś, 20 grudnia, rondo u zbiegu ulic Waryńskiego, Dworcowej i Rapackiego nosi nazwę Ronda PePeGe. Uroczystość nadania imienia miała podniosły charakter.
REKLAMA
Budowa nowego łącznika trwała od lipca 2021 roku i kosztowała ponad 14 milionów złotych, z czego niecałe 4,7 miliona złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łącznik otworzy nowy układ komunikacyjny w tej części miasta i sprawi, że zlokalizowane tutaj tereny przemysłowe zyskają lepszą dostępność.

– O budowę tej drogi zabiegałem już od 2011 roku – przypomniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Cieszę się, że inwestycja została zrealizowana, a także z faktu, że rondo otrzymało imię PePeGe. To wyraz uznania dla firmy, która powstała w latach dwudziestych minionego wieku, a która odegrała niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym Grudziądza. Zatrudniała kilka tysięcy osób, rozwiązywała problemy bezrobocia na terenie miasta.

Dla uczczenia największego zakładu pracy w historii Grudziądza, czyli istniejącego od 1923 roku przedsiębiorstwa pod nazwą Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne, od 1970 roku znanego jako Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil", nowopowstałe rondo zyskało nazwę właśnie Ronda PePeGe.

– To nie była firma, to nie był zakład. „Stomil” miał swój ośrodek zdrowia, żłobek, przedszkole, ośrodki wypoczynkowe. To było coś więcej niż zakład – dodał prezydent Glamowski.

Inicjatywę nadania tego imienia poparła jednomyślnie Komisja Kultury, Turystyki i Promocji.

– Ten zakład pracy, to nie była jedynie fabryka – potwierdził Mariusz Żebrowski, przewodniczący Komisji. - Przy nim funkcjonowało wiele instytucji. Można powiedzieć, że było to własne miasto w obrębie Grudziądza, które kształciło, dawało możliwość życia w innej rzeczywistości. Zakład ten był pierwszy na Pomorzu, który zatrudniał więcej kobiet niż mężczyzn.

Swoje całe życie zawodowe z grudziądzkim przemysłem gumowym związał Eugeniusz Majenka, który do zakładów trafił jako uczeń w 1949 roku. W latach 1980 – 1990 piastował stanowisko dyrektora.

–  Jestem bardzo zadowolony z decyzji, jaka zapadła. Zostanie uczczona pamięć bohaterskiej załogi zakładu. Byli to wspaniali ludzie – podkreślił dyrektor Majenka.

Z kolei w 1964 do PePeGe trafiła radna Helena Bagniewska. Pracę zawodową łączyła z aktywną działalnością na rzecz związków zawodowych.

– Jestem wzruszona i jednocześnie wdzięczna, że powstała piękna inicjatywa nadania imienia dla tego Ronda. Jest to wspaniała rzecz. Będziemy mogli jeszcze więcej dobrego powiedzieć o naszym mieście – przekonywała Helena Bagniewska, która wspólnie z radnym Grzegorzem Miedzianowskim (także pracującym w „Stomilu”) była jednym z pomysłodawców projektu.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczył także grudziądzki poseł Tomasz Szymański.

– Nie ma w Polsce takiej osoby, która nie brałaby udziału w lekcjach wychowania fizycznego w  tzw. pepegach, czyli w trampkach z Grudziądza. Nasze miasto z tego słynęło – powiedział Tomasz Szymański.

W wydarzeniu udział wzięli również byli pracownicy zakładów przemysłu gumowego, ale nie tylko. Obecni byli też przedstawiciele obecnie funkcjonujących na tych terenach firm i instytucji.

– Serdecznie dziękuję osobom, które przyczyniły się do tej inicjatywy. Dziękuję za Wasze dobre rady i zaangażowanie w sprawę oraz pamięć o pracownikach zakładu – oznajmił Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Karol Piernicki
Rzecznik Prasowy

Fot. Emilia Augustynowicz

Data dodania 20 grudnia 2022

Data edycji 20 grudnia 2022

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
3.8°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Hala Sportowa Lotnisko Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 16:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany