20 marzec 2020

Stan epidemii, wydłużona kwarantanna

fot. UM Grudziądz
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Minister Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej ogłosili stan epidemii w naszym kraju. O kolejnych decyzjach rządu informował również Minister Edukacji Dariusz Piontkowski.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
37
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

 - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – poinformował Premier.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego zajęcia w szkołach zawieszone zostały do Wielkanocy.

- To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, aby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa. – tłumaczył Morawiecki.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami, zajęcia w szkołach zostały wstrzymane do 25 marca. Według kalendarza przerwa Wielkanocna miała się odbyć od 9 do 14 kwietnia. Jak zapowiedział Minister Edukacji Dariusz Piontkowski od 25 marca ruszy obowiązek realizacji podstawy programowej online dla uczniów i nauczycieli

Premier poinformował także, że fundamentalne znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 ma przestrzeganie zasad kwarantanny. Kary za jej złamanie zostały podniesione z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Dodatkowo, jak zapowiada Premier RP, wprowadzone zostaną mechanizmy śledzenia i monitorowania tego, czy dana osoba rzeczywiście przebywa w kwarantannie. Sprawdzać ma to odpowiednia aplikacja.

Jak można było usłyszeć podczas konferencji, to rozwiązanie umożliwia podejmowanie kolejnych kroków w walce z epidemią, ale nakłada też kolejne obowiązki. Zgodnie z informacją podaną przez szefa rządu, stan epidemii nie oznacza przesunięcia terminu wyborów. Odbędą się 10 maja.

Według najświeższych danych dostępnych na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej, w całym kraju potwierdzono zarażenie 425 osób, z czego 5 nie żyje. W naszym województwie koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 14 osób. Stan na godz. 20.15.

 

Beata Adwent
Rzecznik Prasowy

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
37
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2020-03-29 18:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-29 18:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-04 19:00
miejsce
Klub Akcent, Grudziądz, Wybickiego 38
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-22 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany