reklama
kategoria: Miasto
13 grudzień 2010

Stan wojenny 1981 – 1983. Dziś 29 rocznica

zdjęcie: Stan wojenny 1981 – 1983. Dziś 29 rocznica / 29 rocznica stanu wojennego
29 rocznica stanu wojennego
W nocy, z 12 na 13 grudnia, 29 lat temu został wprowadzony przez Radę Państwa stan wojenny na terenie całego kraju. Inaczej zwany stanem nadzwyczajnym, polegał na przejęciu całej administracji przez wojsko.
REKLAMA
Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
Na jej czele stanął Wojciech Jaruzelski. Stan wojenny został wprowadzony w celu zlikwidowania manifestacji społecznych i ruchów demokratycznych powstałych w sierpniu 1980.

Oficjalną przyczyną wprowadzenia stanu wojennego była coraz gorsza sytuacja gospodarcza. W sklepach brakowało żywności, istniało też niebezpieczeństwo związane z przerwami w dostawie energii.

Przyczyną rzeczywistą była obawa władz komunistycznych przed utratą obecnej władzy oraz strach przed  możliwym brakiem nadzoru nad niezależnym ruchem związkowym, szczególnie „Solidarnością”.

Najważniejszym powodem, dla którego wprowadzono stan wojenny był strach przez interwencją zbrojną pozostałych państw Układu Warszawskiego. W dniu 13 grudnia 1981 roku nie zauważono jednak żadnych wojsk radzieckich ani ruchów wykonywanych w stronę naszego państwa, które wskazywałyby na jakiekolwiek zagrożenie.

Stan wojenny miał także podstawę prawną. Był to art. 33 ust. 2 Konstytucji PRL:

Rada państwa może wprowadzić stan wojenny na części lub na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli wymaga tego wzgląd na obronność lub bezpieczeństwo państwa. Z tych samych powodów Rada Państwa może ogłosić częściową lub powszechną mobilizację.

13 grudnia 1981 roku o godzinie 0:00 rozpoczęto aresztowania członków opozycji przez oddziały ZOMO. Wytypowane przez oddziały aresztowane osoby trafiały do przygotowanych wcześniej już więzień, jako stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Opanowano i powyłączano wszystkie centrale telefoniczne, a uzbrojone oddziały podjęły działania , wkraczając do 451 polskich obiektów.

O godzinie 6:00 Polskie Radio poinformowało obywateli o wprowadzeniu stanu wojennego.
Informację przekazał generał Wojciech Jaruzelski.
Wprowadzono cenzurę korespondencji, wyłączono komunikację telefoniczną.
Wprowadzono godzinę milicyjną, początkowo od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00, co miało na celu wprowadzenie ograniczenia ruchu poza domem.
Nie można było zmienić także miejsca pobytu, bez zgody władz administracyjnych. Wstrzymano także zagraniczne wyjazdy, zamknięto lotniska i granice państwa. W szkołach zawieszono zajęcia. Polskie rozgłośnie nie nadawały już w języku ojczystym…

Reakcją na ten stan były protesty organizowane przez NSZZ Solidarność. Protesty zwykłych obywateli polegały na noszeniu oporników na ubraniu, rozdawaniu antyrządowe ulotek, spóźnianiu się do pracy.

Stan wojenny nie wprowadził poprawy sytuacji gospodarczej oraz ekonomicznej w kraju.
Nie wprowadził poczucia bezpieczeństwa oraz lepszego bytu.
Wprowadził strach i obawy o kraj, o swoje życie.

Zakończył się 22 lipca 1983 roku.





Ewel


PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
2.2°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 20:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-05-04 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany