reklama
kategoria: Miasto
23 grudzień 2012

Tradycja Wigilii Narodzenia Pańskiego

zdjęcie: Tradycja Wigilii Narodzenia Pańskiego / Tradycja Wigilii Narodzenia Pańskiego
Tradycja Wigilii Narodzenia Pańskiego
Święta Bożego Narodzenia są obchodzone już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Samo słowo „wigilia” oznacza czuwanie. W Polsce Wigilia obchodzona jest dopiero od XVIII wieku. Najważniejszą jej częścią jest uroczysta, postna wieczerza, którą spożywamy z rodziną i bliskimi.
REKLAMA
Miejsce dla zbłąkanego wędrowca

Zawsze zostawiamy jeden, pusty talerz, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek skąd wzięła się ta tradycja? Zbigniew Kossak napisał „Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty wieczór wigilijny, zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat” i tak właśnie powinno być. Jest to również miejsce, które ma symbolizować wszystkich naszych bliskich, którzy odeszli lub nie mogą być w Wigilię z nami.

Łamanie się opłatkiem

Najważniejszą częścią wieczoru jest dzielenie się opłatkiem. Powinna nastąpić ona po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim. Łamaniu opłatkiem towarzyszy składanie życzeń. Jest to symbol tego, że jako chrześcijanie powinniśmy dzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba.

Kolacja wigilijna

Mało kto wie, że na wigilijnej kolacji powinna być parzysta ilość osób. Jeżeli tak się nie dzieje, to dla jednego z biesiadników kolejny rok będzie wróżył nieszczęście. Przede wszystkim unikano 13 osób, ponieważ na Ostatnią Wieczerzę trzynasty przybył Judasz Iskariota.

Według tradycji na wieczerzy wigilijnej ilość potraw powinna być nieparzysta, a nie jak zwykle przyjmujemy składająca się z 12 potraw.

Informacje na ten temat są sprzeczne, ponieważ 12 potraw wzięło się od ilości apostołów, natomiast wieczerza chłopska w dawnej Polsce składała się z pięciu lub siedmiu potraw. Wieczerza szlachecka z dziewięciu, a tylko arystokracja mogła pozwolić sobie na jedenaście dań.

Wigilia jest posiłkiem postnym. Wśród dań dominują ryby przyrządzane na różne sposoby. Kiedyś na stole nie mogło zabraknąć karpia albo szczupaka w szarym sosie. Czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, groch z kapustą czy kompot z suszonych owoców. Lista wigilijnych dań bywa bardzo długa. Wszystko zależy od tradycji każdego domu. Pamiętajcie również o makowcu lub kutii.

Pasterka

Dokładnie o północy w wielu kościołach rozpoczyna się uroczysta msza święta zwana Pasterką. Jest ona bardzo radosna, ponieważ chrześcijanie świętują narodzenie Jezusa. Bywają również msze, które odbywają się wcześniej lub nawet o szóstej rano kolejnego dnia. Nie ma tu sztywnej zasady. Wierni wspólnie śpiewają kolędy i modlą się.

Wigilia to wyjątkowy czas dla wszystkich chrześcijan. Jesteśmy wierni tradycji dlatego poniżej przedstawiamy przepis na pierogi i kutię.

Smacznego!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
2°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 20:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-05-10 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany