reklama
kategoria: Miasto
12 maj 2011

Uroczyste nadanie imienia

zdjęcie: Uroczyste nadanie imienia / (fot. NK)
(fot. NK)
Rondo u zbiegu ulicy Bora Komorowskiego oraz Hallera w dniu dzisiejszym otrzymało imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości uczestniczył Prezydent Grudziądza, Radni oraz dzieci Rotmistrza – Zofia Pilecka-Obtulowicz oraz Andrzej Pilecki.
REKLAMA
W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział także uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 na Lotnisku wraz z dyrektorem Adamem Przybylakiem. Szkoła ta od kilku lat nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wybór Rotmistrza Pileckiego nie był przypadkowy, bowiem rondo znajduje się u zbiegu ulicy Generała Bora-Komorowskiego oraz Generała Hallera. Witold Pilecki karierę wojskową spędził w walce frontowej, m.in. w bojach Powstania Warszawskiego. Odznaczył się znakomitym hartem ducha, patriotyzmu, był wspaniałym ojcem oraz mężem, a przede wszystkim honorowym żołnierzem. Jego hasło życiowe, które przekazał swoim potomkom brzmiało „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.





Zdaniem córki Rotmistrza, Pani Zofii Pileckiej, miasto Grudziądz rozpieszcza Witolda Pileckiego, którego imię nosi szkoła, znajduje się pomnik, a od dziś Jego imię nosi rondo. Ale nie ma czemu się dziwić, jeżeli w człowiek, będący symbolem niezłomnego patriotyzmu był kiedyś w Grudziądzu, Jego imię powinno przetrwać w naszych sercach i umysłach.





Przypomnijmy, że Rotmistrz Witold Pilecki walczył w kampanii wrześniowej, jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizji Piechoty Armii Prusy, a następnie w 41. Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. W 1940 r. przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. Podczas ulicznej „łapanki” pozwolił się schwytać, by dostać się do obozu w Oświęcimiu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki, wraz z dwoma współwięźniami, zdołał uciec z obozu.




Po wojnie, jesienią 1945 r., zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2. Korpusu, którzy byli więzieni w obozach NKWD i deportowani przez Sowietów na Syberię. W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Torturowany i poniżany został ostatecznie skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. W 2006 r., przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.














NK
Życiorys Witolda Pileckiego: UM
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grudziądz
6.7°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 20:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grudziądzu

kiedy
2025-05-10 17:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 20:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 15:30
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury Teatr, Grudziądz,...
wstęp biletowany